Posiadanie basenu jest marzeniem nie tylko miłośników pływania, ale również osób pragnących mieć swój własny azyl, w którym w spokoju będą mogli zebrać myśli i odetchnąć. Warto podkreślić, że chęć jego wybudowania może być kierowana różnymi przesłankami. Rozmyślając nad projektem basenu, jedną z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć, jest zastanowienie się nad jego lokalizacją, a mianowicie, czy ma być to basen ogrodowy do ziemi, czy też znajdujący się wewnątrz naszego domu.

Basen zewnętrzny czy wewnętrzny – charakterystyka obu rodzajów

Basen ekskluzywny wewnętrzny najczęściej umiejscowiony jest w piwnicy – musi być to pomieszczenie specjalnie zaadaptowane pod ten logistycznie zaawansowany projekt. Zwykle decyzję o jego budowie podejmuje się już na początkowym etapie projektowania domu (jest to dużo mniej kosztowne, a także łatwiejsze w realizacji w porównaniu do hipotetycznej sytuacji, w której dom jest już wybudowany). W basenie krytym należy koniecznie zadbać o skuteczne odprowadzenie wilgoci powstającej w wyniku parowania wody. Aby jak najbardziej zminimalizować ten proces, zalecane jest utrzymanie temperatury powietrza o ok. 2 stopnie wyższej od temp. wody w basenie. Ponadto w pomieszczeniu, w którym docelowo ma znaleźć się nasz wymarzony basen, trzeba zainstalować klimatyzację bądź zamontować wysokiej jakości osuszacz powietrza. Natomiast urządzeniem niezbędnym w utrzymaniu czystej wody jest filtr. Z kolei pompa, a także zawór dobierane są do wielkości basenu oraz jego przeznaczenia.

Kilka słów o basenie ogrodowym

Basen wkopywany w ziemię, znajdujący się na przydomowej działce, to wybór dla wszystkich wielbicieli kąpieli na świeżym powietrzu. Jeżeli chodzi o jego właściwe umiejscowienie, to należy wziąć pod uwagę parę niezwykle ważnych kwestii, takich jak: rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, a także nośność gruntu (czyli możliwość podłoża gruntowego do przenoszenia obciążeń). Jak wybrać najlepsze miejsce pod jego budowę? Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wybudowanie basenu w pobliżu domu, gdyż ułatwi to podłączenie instalacji wodnej, a także elektrycznej. Poza tym istotne jest, aby miejsce to znajdowało się z dala od krzewów oraz drzew, których igły bądź liście mogłyby zanieczyszczać wodę.

W przypadku ustalenia rzeczywistej wielkości basenu przydomowego należy wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale również metraż działki, na której ma się on znaleźć. Zarówno długość, jak i szerokość basenu są zależne od jego przeznaczenia – zwykle do kąpieli rekreacyjnej wystarcza 1,5 m głębokości, natomiast długość niecki nie musi przekraczać 8 m. Wybór kształtu basenu jest kwestią indywidualną. W sytuacji gdy nie jesteśmy pewni, jak ma on wyglądać, warto zasięgnąć rady eksperta – architekta bądź inwestora, którzy profesjonalnie dobiorą go do posiadanej działki, a także innych aranżacji ogrodowych. Należy zaznaczyć, że często skomplikowane kształty mogą utrudniać późniejsze pływanie w basenie. Dodatkowo, decydując się na jego ostateczną budowę konieczne jest sprawdzenie, czy w miejscu, w którym ma zostać on wkopany, nie znajdują się żadne instalacje podziemne czy duże korzenie drzew.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie znajdujące się w tytule tego wpisu blogowego, należy w pierwszej kolejności podkreślić, że wybór miejsca, w którym ostatecznie ma zostać ulokowany wymarzony basen, jest zależny od indywidualnych upodobań. Przykładowo basen wewnętrzny sprawdzi się w wielkometrażowych domach, w których bez problemu wygospodarować można przestrzeń na tego typu obiekt. Natomiast basen zewnętrzny daje możliwość kąpieli na świeżym powietrzu – tak pożądanej w letnie, słoneczne dni. Decyzja może być więc trudna, jednak najważniejsze, aby podjąć ją już przy projektowaniu domu oraz ogrodu.