Basen ogrodowy z systemem dezynfekcji bezchlorowej – dlaczego warto i czy to możliwe?
W ostatnich latach możemy zauważyć rosnącą świadomość ekologiczną wśród właścicieli basenów ogrodowych, która przejawia się m.in. podczas wyboru systemów dezynfekujących do niecki. Tradycyjne środki oczyszczające wodę, oparte na chlorze, choć zazwyczaj skuteczne, nierzadko prowadzą do podrażnień skóry oraz oczu, a co więcej – wyróżniają się nieprzyjemnym, bardzo charakterystycznym zapachem. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku pojawiły się bezchlorowe systemy dezynfekujące, z pomocą których możliwe jest utrzymanie czystej wody w niecce, a zarazem bycie eko! I to właśnie o nich będzie ten wpis, dlatego jeśli chcesz uzyskać przydatne wskazówki dot. wyboru najlepszego rozwiązania do swojego basenu – zachęcamy do dalszej lektury!
Zacznijmy od podstaw! Basen bez chloru – co tak właściwie oznacza i czy to możliwe?
Baseny przydomowe bezchlorowe to takie, w których do dezynfekcji wody nie używa się (lub używa w naprawdę minimalnym stopniu) środków chemicznych na bazie chloru. Zamiast nich wykorzystywane są alternatywne metody takie jak ozonowanie czy też elektroliza soli. Celem tych nowoczesnych rozwiązań jest utrzymanie świetnej jakości wody przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania chemikaliów mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie użytkowników basenu (zwłaszcza alergików, osób starszych i dzieci). Pierwsza z metod – ozonowanie – wykorzystuje ozon, czyli silny utleniacz zdolny do neutralizacji bakterii, jak również innych zanieczyszczeń organicznych. Jest on wytwarzany za pomocą generatora, a kolejno wprowadzany do obiegu wody. Do zalet ozonu należą: skuteczność w eliminacji mikroorganizmów odpornych na chlor oraz brak pozostawiania szkodliwych produktów ubocznych. Natomiast wadę stanowi krótkie działanie, stąd też najczęściej stosuje się go w połączeniu z innymi metodami. Zaś elektroliza soli polega na wprowadzeniu do wody niewielkiej ilości soli kuchennej, a następnie – za pomocą odpowiedniego sprzętu – przeprowadzeniu procesu elektrolizy, w wyniku której powstaje aktywny chlor. Jednak ten wyróżnia się znacznie niższym stężeniem niż w tradycyjnych metodach, jak też wpływa na to, że woda w basenie jest bardziej przyjazna dla skóry oraz oczu użytkowników.
Przydatna informacja! Coraz częściej wykorzystywaną metodą jest również dezynfekcja UV. Na czym ona dokładnie polega? Na przepuszczeniu wody przez komorę z lampami, które emitują promieniowanie ultrafioletowe, naprawdę skuteczne w walce z mikroorganizmami. Jest to proces szybki oraz efektywny, niewprowadzający do wody żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Jednak – podobnie jak ozonowanie – nie zapewnia trwałej ochrony, o czym należy pamiętać, podejmując decyzję o zastosowaniu tej metody.
Zalety systemu bezchlorowego: komfort, zdrowie i ekologia w jednym!
Systemy dezynfekcji bezchlorowej używane w basenach oferują szereg korzyści, zapewniając np. komfort użytkowania niecki, bezpieczeństwo kąpieli, a także dbałość o środowisko. Wykorzystując bowiem nowoczesne technologie, takie jak ozonowanie, promieniowanie UV czy elektroliza soli, możliwe jest efektywne oczyszczanie wody bez konieczności stosowania tradycyjnych chemikaliów na bazie chloru. Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach tego wyboru? Czytaj dalej!
- Bezpieczniejsze dla zdrowia: tradycyjne metody dezynfekcji wody opierają się na chlorze, który choć skuteczny, może powodować podrażnienia skóry czy oczu. Wybierając systemy bez tego składnika bądź z jego minimalną obecnością, takie jak np. ozonowanie lub też promieniowanie UV, minimalizujesz ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu. Ponadto brak intensywnego zapachu chloru zwiększa komfort kąpieli.
- Doskonała jakość wody: systemy dezynfekcji bezchlorowej zapewniają czystą, jak też wolną od resztek chemicznych wodę. Metoda taka jak np. ozonowanie skutecznie eliminuje bakterie oraz wirusy, nie pozostawiając szkodliwych produktów ubocznych.
- Opłacalność: choć początkowy koszt instalacji systemu bezchlorowego może być wysoki, to w dłuższej perspektywie nierzadko okazuje się on bardziej ekonomiczny od tradycyjnych metod. Mniejsze zużycie chemikaliów przekłada się na oszczędności w eksploatacji niecki.
- Dbałość o środowisko: użycie alternatywnych sposobów dezynfekcji wody w basenie to wybór przyjazny środowisku, gdyż metody takie jak ozonowanie czy też promieniowanie UV nie generują niepożądanych odpadów chemicznych.
Wpływ głębokości basenu na wybór metody dezynfekcji
Warto pamiętać, że posiadając głęboki basen ogrodowy, gdzie czas przepływu wody przez system filtracyjny jest dłuższy, należy dokładnie dostosować parametry pracy urządzeń dezynfekujących, takich jak np. lampy UV czy ozonatory. Aby to zrobić, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiednią metodę dezynfekcji do specyfiki basenu. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych problemów, m.in. tych związanych z nadmiernym stężeniem ozonu.
Wybór odpowiedniego systemu dezynfekcji – jak dobrać idealne rozwiązanie do basenu?
Właściwy wybór systemu dezynfekcji wody w basenie jest niezbędny dla zapewniania jej czystości. Dostępne technologie, o których wspomnieliśmy już wcześniej, różnią się od siebie skutecznością działania, ceną i wymaganiami konserwacyjnymi. W poniższej tabeli porównaliśmy dwie popularne metody, a mianowicie elektrolizę soli oraz ozonowanie.
Aspekt | Elektroliza soli | Ozonowanie |
Skuteczność | Wysoka dzięki generowaniu naturalnego chloru. | Bardzo wysoka dzięki eliminacji mikroorganizmów. |
Koszt instalacji | Wysoki koszt początkowy związany z koniecznością zakupu elektrolizera soli. | Wysoki koszt początkowy związany z zakupem generatora ozonu. |
Koszt eksploatacji | Stosunkowo niski | Stosunkowo niski |
Konserwacja | Wymaga jedynie monitorowania poziomu soli i pH wody. | Wymaga jedynie kontrolowania poziomu ozonu w wodzie. |
Wpływ na zdrowie użytkowników | Przyjazna dla skóry i oczu, brak nieprzyjemnych zapachów. | Przyjazne dla skóry i oczu, brak nieprzyjemnych zapachów. |
Wpływ na środowisko | Pozytywny – brak potrzeby stosowania szkodliwych chemikaliów. | Jest to metoda ekologiczna. |
Dostosowanie metody bezchlorowej do wielkości basenu
Wybór odpowiedniego systemu filtracji i dezynfekcji zależy od wielkości niecki, jej użytkowania, jak również rodzaju wody. Przykładowo: w przypadku małych basenów ogrodowych warto zdecydować się na metodę taką jak elektroliza soli, zaś z kolei dla większych niecek ozonowanie zapewnia wyższą skuteczność. Aby jednak wybrać najlepszą opcję, niezbędny będzie kontakt ze specjalistą.
Nowoczesne metody dezynfekcji wody w nieckach, takie jak np. elektroliza soli czy ozonowanie, oferują liczne korzyści zdrowotne i ekologiczne. Minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień skóry u użytkowników basenu, a jednocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkowo tego typu rozwiązania zapewniają kompleksowe podejście do utrzymania czystości wody, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych chemikaliów. Jednak niestety często muszą być one łączone z innymi metodami, takimi jak filtracja chemiczna, aby zapewnić optymalną jakość wody. Wybieraj więc mądrze oraz w zależności od tego, na czym dokładnie Ci zależy. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi już doskonale wiesz, czy zamierzasz płynąć pod prąd, czy z prądem w zakresie doboru współczesnych metod dezynfekcji wody!