Projektowanie basenu dla dorosłych nie jest wielkim wyczynem. Dorośli, przychodząc na basen doskonale wiedzą, jak spędzą na nim czas i czego od niego oczekują. Jedni chcą zrelaksować się w bąbelkach lub sztucznych falach, zaś inni utrzymać kondycję, dzięki przepłynięciu kilku długości toru czy też aqua aerobiku. Prawdziwym wyczynem jest idealny basen dla dziecka. Maluchy, przychodząc na basen, nie mają konkretnych oczekiwań. Chcą poprzez zabawę poznawać wspaniały świat wody oraz spędzić czas w basenie bez grama nudy. Taki projekt basenu to prawdziwe wyzwanie!

Najważniejsze – głębokość basenu dla dzieci

Oczywistą rzeczą jest to, że zarówno baseny dla dzieci ogrodowe, jak i publiczne nie mogą być zbyt głębokie. Wysoki poziom wody mógłby zniechęcić maluchy do zabawy, a nawet być dla nich niebezpieczny. Basen ogrodowy dla dzieci – duży – musi być podzielony na kilka mniejszych stref, właśnie pod względem głębokości wody. Najpłytsza z nich powinna być przeznaczona dla maluszków, które będą się w niej bawić z rodzicami. Dla dorosłego wygląda ona w zasadzie jak brodzik, jednak w tak płytkiej wodzie siedzący maluch będzie bezpieczny. Druga strefa to ta dla starszaków. Dzieci powinny mieć w niej wodę mniej więcej do pasa, a więc mogą bawić się, grać w piłkę lub próbować swoich pierwszych sił w pływaniu. Kolejną strefę, którą powinny posiadać baseny dla dzieci ogrodowe, stanowi obszar mający poziom wody do ich klatki piersiowej. Ta część przeznaczona jest dla starszych pociech – strefa ta znakomicie nadaje się do nauki pływania. Taki poziom wody jest wystarczający, by dziecko mogło oderwać nogi od dna, jednak na tyle niski, by w razie paniki mogło stanąć na własnych nogach.

Dodatkowe atrakcje

Aby umilić czas, duży basen dla dzieci ogrodowy czy publiczny powinien zostać wyposażony w dodatkowe atrakcje, które nie dopuszczą do ataku nudy. Pożądane są wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie – rzecz jasna w różnych rozmiarach, dopasowanych do wieku dzieci. Hitem są rozmaite zabawki interaktywne, które np. psikają wodą, gdy dziecko do nich podejdzie. Na brzegach baseny ogrodowe dla dzieci powinny mieć ułożone piłki, deski i rurki do pływania, a także najróżniejsze dmuchańce.