Projektowanie basenu dla dorosłych nie jest wielkim wyczynem. Dorośli przychodząc na basen doskonale wiedzą, jak spędzą na nim czas i czego od niego oczekują. Jedni chcą relaksować się w bąbelkach lub sztucznych falach, inni utrzymać kondycję dzięki przepłynięciu kilku długości toru lub aqua aerobikowi. Prawdziwym wyczynem jest zaprojektowanie idealnego basenu dla dzieci. Maluchy przychodząc na basen nie mają konkretnych oczekiwań. Chcą przez zabawę poznawać wspaniały świat wody i spędzić czas na basenie bez grama nudy. Taki projekt basenu to prawdziwe wyzwanie!

Najważniejsze: głębokość

Oczywistą rzeczą jest to, że basen nie może być zbyt głęboki. Wysoki poziom wody mógłby zniechęcić maluchy do zabawy, a nawet być dla nich niebezpieczny. Strefa dziecięca powinna być podzielona na kilka mniejszych stref, właśnie pod względem głębokości wody. Najpłytsza z nich powinna by dedykowana maluszkom, które będą się w niej bawić z rodzicami. Dla dorosłego wygląda ona w zasadzie jak brodzik, jednak w tak płytkiej wodzie siedzący maluch będzie bezpieczny. Druga strefa to strefa dla starszaków. Dzieci powinny mieć w niej wodę mniej-więcej do pasa. Tam starszaki mogą bawić się, grać w piłkę lub próbować sowich pierwszych sił w pływaniu. Kolejna strefa to basen, w którym starsze dzieci mają poziom wody do klatki piersiowej. Ta część dedykowana jest starszym dzieciom, które chcą nauczyć się pływać. Taki poziom wody jest wystarczający, by pociecha mogła oderwać nogi od dna, jednak na tyle niski, by w razie paniki mogła stanąć na nogach.

Dodatkowe atrakcje

Aby umilić czas dzieciom, na ich części basenowej powinny znaleźć się dodatkowe atrakcje, które nie dopuszczą do ataku nudy. Pożądane są oczywiście wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie – oczywiście w różnych rozmiarach, dopasowanych do wieku dzieci. Hitem są wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, które psikają wodą, gdy dziecko do nich podejdzie. Na brzegach basenu powinny znajdować się piłki, deski i rurki do pływania, a także rożnego rodzaju dmuchańce.