Projektowanie basenu dla dorosłych nie jest wielkim wyczynem. Dorośli, przychodząc na basen, doskonale wiedzą, jak spędzą na nim czas i czego od niego oczekują. Jedni chcą relaksować się w bąbelkach lub sztucznych falach, inni utrzymać kondycję dzięki przepłynięciu kilku długości toru lub aqua aerobikowi. Prawdziwym wyczynem jest idealny basen dla dziecka. Maluchy, przychodząc na basen, nie mają konkretnych oczekiwań. Chcą przez zabawę poznawać wspaniały świat wody i spędzić czas w basenie bez grama nudy. Taki projekt basenu to prawdziwe wyzwanie!

Najważniejsze: głębokość

Oczywistą rzeczą jest to, że zarówno baseny dla dzieci ogrodowe, jak i publiczne nie mogą być zbyt głębokie. Wysoki poziom wody mógłby zniechęcić maluchy do zabawy, a nawet być dla nich niebezpieczny. Basen ogrodowy dla dzieci duży powinien być podzielony na kilka mniejszych stref, właśnie pod względem głębokości wody. Najpłytsza z nich powinna być przeznaczona dla maluszków, które będą się w niej bawić z rodzicami. Dla dorosłego wygląda ona w zasadzie jak brodzik, jednak w tak płytkiej wodzie siedzący maluch będzie bezpieczny. Druga strefa to strefa dla starszaków. Dzieci powinny mieć w niej wodę mniej-więcej do pasa. Tam starszaki mogą bawić się, grać w piłkę lub próbować swoich pierwszych sił w pływaniu. Kolejna strefa, którą powinien posiadać basen dla dzieci to duży obszar, na którym starsze dzieci mają poziom wody do klatki piersiowej. Ta część przeznaczona jest dla starszych dzieci, które chcą nauczyć się pływać. Taki poziom wody jest wystarczający, by pociecha mogła oderwać nogi od dna, jednak na tyle niski, by w razie paniki mogła stanąć na nogach.

Dodatkowe atrakcje

Aby umilić czas, duży basen dla dzieci ogrodowy i publiczny powinien zostać wyposażony w dodatkowe atrakcje, które nie dopuszczą do ataku nudy. Pożądane są oczywiście wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie – rzecz jasna w różnych rozmiarach, dopasowanych do wieku dzieci. Hitem są rozmaite zabawki interaktywne, które psikają wodą, gdy dziecko do nich podejdzie. Na brzegach baseny ogrodowe dla dzieci powinny mieć ułożone piłki, deski i rurki do pływania, a także najróżniejsze dmuchańce.