Przydomowy basen kojarzy się z luksusem i bogactwem. Większość ludzi uważa, że na przydomowy basen stać tylko gwiazdy wielkiego ekranu, a jego eksploatacja generuje ogromne koszty. Jednak to wszystko jest mitem. Nowoczesne technologie umożliwiają budowę basenu zwykłemu właścicielowi domu jednorodzinnego. Koszt budowy basenu niejednokrotnie nie jest wyższy, niż koszt zakupu małego samochodu. Marzenie o własnym basenie na posesji jest więc całkowicie możliwe do spełnienia.

Na co się zdecydować?

Oczywiście koszty budowy basenu zależą od wielu czynników. Będziemy musieli określić jego wielkość i głębokość. Im prostsza konstrukcja basenu, tym jest on tańszy. Jeśli zażyczymy sobie basen o nieregularnych kształtach, z prądami i biczami wodnymi, cena jego budowy będzie wyższa. Równie istotne jest to, czy chcemy mieć basen wewnętrzny czy zewnętrzny. Jeśli basen zewnętrzny ma mieć zamykane zadaszenie, cena budowy będzie zależała również od rodzaju zadaszenia i sposobu jego zamykania. Aby zdecydować jaki basen chcemy, najlepiej skontaktować się z firmą, która oferuje budowę basenów i przedstawić jej swoje pomysły. Razem z jej przedstawicielami łatwiej będzie oszacować koszty każdego pomysłu i wybrać ten, który spełni nasze marzenia, ale nie zrujnuje finansowo.

Czego oczekujemy od basenu?

Gdy myślimy o budowie basenu na swojej posesji, musimy zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od basenu oczekujemy. Jeśli zamierzamy w nim intensywnie trenować, powinien mieć zwykły prostokątny kształt i dawać możliwość przepłynięcia długiego odcinka. Jeśli basen ma być atrakcją dla dzieci, skupmy się na zainstalowaniu w nim fontann i innych interaktywnych wodnych zabawek. Jeśli natomiast chcemy mieć basen, w którym będziemy się relaksować po pracy z lampką wina w dłoni, wybierzmy model z masażami wodnymi i jacuzzi. Gdy wiemy już, czego oczekujemy od naszego wymarzonego basenu, łatwiej będzie nam oszacować koszty poszczególnych rozwiązań i zmieniać koncepcje tak, by finalne rozwiązanie nas całkowicie satysfakcjonowało.