Baseny ogrodowe – odkryj z nami ich tajemnice
Decydując się na własny basen ogrodowy, warto już wcześniej znaleźć odpowiedzi na kilka podstawowych, a zarazem ważnych pytań. W poniższym wpisie postaramy wyjaśnić się najistotniejsze kwestie związane z jego odpowiednią lokalizacją, a także te dotyczące prawidłowego dbania o nieckę. Pomimo tego, że okres letni powoli się kończy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz zainteresować się tym tematem. Poza tym doskonałą opcją będzie zdecydowanie się również na basen ogrodowy kryty, którego budowę można rozpocząć nawet podczas mniej korzystnych warunków pogodowych.
I pytanie – gdzie powinien znajdować się basen ogrodowy?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, gdyż w dużej mierze wybór odpowiedniej lokalizacji basenu zależy od wielkości powierzchni ogrodowej, którą posiadamy. Jednak nie można zapomnieć o tym, aby zachować optymalną odległość od krzewów oraz drzew – w ten sposób ochronimy basen przed zanieczyszczeniami, np. spadającymi na wodną taflę liśćmi, igłami czy płatkami kwiatów. Ponadto konieczne jest sprawdzenie, czy pod wybranym miejscem ulokowania niecki nie przebiegają różnego rodzaju instalacje, a także, czy podłoże jest równe.
Wskazówka: jeżeli w miejscu, w którym ma zostać wybudowany basen, są wody gruntowe, należy wykonać drenaż, a następnie położyć płytę denną ponad ich poziomem.
II pytanie – jak pozbyć się wody z basenu ogrodowego?
Jeżeli chodzi o całkowite lub częściowe pozbywanie się wody z basenu ogrodowego, to jest ono uwarunkowane czynnikami pogodowymi – należy zainteresować się tym tematem zanim zacznie się zima. W basenach:
a) wyściełanych folią – pozbyć się wody aż do poziomu, w którym skimmery oraz dysze wylotowe będą w pełni odkryte (10-20 cm poniżej nich). W ten sposób unikniemy rozsadzenia orurowania spowodowanego zamarzaniem wody. Następnie basen należy zabezpieczyć wysokiej jakości plandeką;
b) wykładanych płytkami – w tym wypadku wodę można spuścić tylko wtedy, gdy grunt jest suchy (kiedy jest podmokły, nie podejmujemy żadnych działań).
Pamiętaj! Nie wolno spuszczać ze zbiornika całej wody! Dlaczego? Takie posunięcie może spowodować uszkodzenie niecki bądź okładziny basenu.
III pytanie – jaką temperaturę powinna mieć woda w basenie?
Temperatura wody w basenie ogrodowym powinna zwykle oscylować w przedziale 26-30°C. Jest ona zależna od jego docelowego przeznaczenia. W przypadku większych zbiorników można ją obniżyć do 25°C, bowiem w chłodniejszej wodzie lepiej jest pływać (poprzez tego rodzaju aktywność fizyczną organizm ludzki wytwarza duże ilości ciepła, które z kolei są oddawane do otoczenia). Natomiast do rekreacji oraz odpoczynku woda w basenie powinna być nieco cieplejsza.
IV pytanie – jak prawidłowo dbać o wodę w basenie ogrodowym?
Aby basen całoroczny ogrodowy pięknie się prezentował oraz posłużył na wiele długich lat, konieczne są regularne prace pielęgnacyjne, których celem jest przede wszystkim pozbycie się rozmaitych zanieczyszczeń oraz zapobieganie ich powstawaniu. Oprócz zastosowania profesjonalnych preparatów o działaniu dezynfekującym nie można zapomnieć o płukaniu filtra (zazwyczaj wyposaża się go we wskaźniki pokazujące dopuszczalny poziom zabrudzenia). Niestety, ale część zanieczyszczeń opada na dno, co jest zresztą nieuniknione, dlatego w tym wypadku należy użyć specjalnego odkurzacza usuwającego brud (jako ceniony w branży producent akcesoriów basenowych posiadamy go w naszej ofercie).
V pytanie – czy basen ogrodowy jest kosztowny?
Koszt budowy basenu ogrodowego jest zależny od wielu czynników, np. od wielkości niecki, jej lokalizacji, a nawet kształtu. Zazwyczaj oscyluje w granicach 30-35 tysięcy, ale cena ta może ulec zmianie (podwyższyć się/obniżyć). W naszej zakładce pt. „Wyceń swój basen”, po wysłaniu znajdującego się tam formularza zgłoszeniowego, wyliczymy, ile mniej więcej wyniesie koszt wymarzonego basenu, chroniąc tym samym klienta przed nieplanowanymi, zbyt wysokimi wydatkami.
Basen ogrodowy to doskonały sposób na ochłodę w upalne, letnie dni, ale nie tylko, bowiem stanowi również świetną formę odpoczynku poza sezonem. Z tego krytego można korzystać nawet podczas deszczu bądź też innych niekorzystnych warunków pogodowych. Mamy nadzieję, że po tym wpisie blogowym łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję, czy zdecydować się na jego budowę. Ponadto poradnik ten zadedykowaliśmy także osobom posiadającym już w swoim ogrodzie basen wkopywany, ponieważ znajdą oni w nim informacje o metodach jego pielęgnacji.