Okres pandemii okazał się niemiłą niespodzianką dla wszystkich, a jednym z jego wielu skutków było definitywne zamknięcie basenów. W pierwszym tygodniu czerwca jednym z etapów znoszenia obostrzeń stało się ich ponowne otwarcie. Wówczas u wielu osób zaczęło rodzić się pytanie, które być może chciałby zadać każdy z nas – czy koronawirus przenosi się w wodzie i czy można zarazić się nim na basenie?

Koronawirusem nie zarazimy się w basenie, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie parametrów wody basenowej na pływalniach publicznych – w wodzie musi znajdować się określona ilość dezynfekanta (najczęściej to podchloryn sodu), która unieszkodliwia bakterie i wirusy – również takie jak koronawirus. Oczywiście bliska obecność innych osób wciąż może stanowić ryzyko zarażenia, jednakże przez ten długi czas społeczeństwo w większości nauczyło się zachowywać dystans. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, zarządzający basenami zlecają poddanie ich ścisłemu reżimowi sanitarno – epidemiologicznemu.

W jaki sposób społeczność jest chroniona na basenie?

Woda jest sercem basenu, dlatego to właśnie na niej skupia się znaczna większość działań higienicznych. Obecnie baseny dysponują urządzeniami do uzdatniania wody basenowej, które zapewniają dokładną dezynfekcję wody. Dzięki temu wszystkie osoby korzystające z basenu mogą mieć pewność, że woda pozbawiona jest drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dezynfekcja odbywa się z wykorzystaniem podchlorynu sodu, promieniowania UV, ozonu, a także dwutlenku chloru. Są one stosowane w odpowiednio wysokich stężeniach, co zapewnia ich długotrwałą skuteczność. Promieniowanie UV emitowane przez lampy UV pozwala na naświetlanie wody basenowej, a tym samym wykazuje działanie wirusobójcze. Ozon wyróżnia się podobnie wysoką skutecznością, a ponadto eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Nasza firma dysponuje specjalistycznymi urządzeniami do uzdatniania wody basenowej, przeznaczonymi zarówno do basenów prywatnych, jak i publicznych. Dzięki tym urządzeniom można cieszyć się bezpiecznym korzystaniem z basenu.