Przydomowy basen już dawno przestał być nieosiągalnym marzeniem dla wielu Polaków. Baseny obok domu stały się popularne i przystępne cenowo już kilkanaście lat temu, dlatego zdarza się, że ktoś, kto kupuje dom z rynku wtórnego, dostaje basen „w pakiecie”. Stare baseny często bywają zaniedbane, a wręcz od dłuższego czasu nieużywane. Czy taki basen da się przywrócić do życia?

Folie basenowe

Najprostszą metodą na przywrócenie basenu do pełnej formy jest użycie specjalnych folii basenowych. Są one bardzo mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Folią szczelnie wykłada się cały basen, zadanie to najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej ekipie. W razie potrzeby przygotuje ona otwory na akcesoria i urządzenia basenowe. Kawałki folii są sklejane ze sobą specjalnym, wodoodpornym klejem. Folie dostępne są w różnych odcieniach, zazwyczaj najlepiej sprawdzają się te w błękitnych i turkusowych odcieniach, tak charakterystycznych dla basenowych mozaik. Dzięki folii basen jest szczelny i nie dostają się do niego np. bakterie z ziemi. To także stosunkowo tania metoda renowacji basenu, niewymagająca dużej ilości czasu.

Całkowita renowacja basenu

Część osób decyduje się z kolei na przywrócenie basenowi dawnej świetności tradycyjnym sposobem, czyli zlecając jego całkowity remont. Basen przydomowy jest naprawiany, uszczelniany, a do tego otrzymuje zupełnie nową mozaikę. Przy okazji basen można wyposażyć w nowoczesne urządzenia, takie jak pompy ciepła czy bicze wodne. Remont basenu najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się ich budową. Specjaliści podpowiedzą nam, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i które z nich uda się zamontować w basenie, który był projektowany kilkanaście lat temu. Zazwyczaj nawet ze starego basenu udaje im się zrobić nowoczesny, praktyczny i atrakcyjny zbiornik. Basen sprzed dekady może zyskać zupełnie nowy charakter chociażby dzięki dobrze zaplanowanemu oświetleniu, które doda mu nowoczesnego sznytu.