Czystość wody w basenie to kwestia priorytetowa. O jej odpowiednią jakość dbamy, stosując preparaty do dezynfekcji i uzdatniania wody. Do filtrowania drobnych zanieczyszczeń wykorzystujemy filtry basenowe, natomiast do usuwania odpadków z dna świetnie sprawdzą się odkurzacze do czyszczenia basenów. Ich wybór może jednak nie być taki oczywisty, gdyż na rynku dostępne są elektryczne, w tym automatyczne oraz ręczne odkurzacze basenowe. Różnią się one od siebie budową i zastosowaniem. Jaki odkurzacz basenowy najlepiej wybrać?

Kiedy odkurzacze basenowe są niezastąpione?

Odkurzacze basenowe elektryczne (automatyczne lub ręczne) są niezastąpione, jeśli chcemy dokładnie posprzątać basen i pozbyć się wszystkich nieczystości w nim zalegających. Stosując odkurzacze do dna basenu, nie musimy spuszczać wody, aby oczyścić dno oraz ściany niecki basenowej. Odkurzacz do czyszczenia basenów jest więc sposobem nie tylko na zaoszczędzenie czasu, lecz także na obniżenie rachunków za wodę.

Bez względu na wielkość basenu, automatyczny, elektryczny odkurzacz basenowy zawsze sprawdzi się doskonale. Zapewni maksymalną czystość dna, a tym samym pozytywnie wpłynie na komfort użytkowników. Odkurzacz do czyszczenia dna basenu ogrodowego elektryczny (automatyczny, półautomatyczny lub ręczny) wykorzystywany jest zarówno przez osoby prywatne, jak i branżę hotelarską.

Stosując odkurzacz automatyczny do czyszczenia dna basenu, szanujemy też własne siły – unikamy bowiem żmudnego, ręcznego szorowania niecki basenowej. Przy okazji nie ryzykujemy odbarwienia powierzchni basenu (np. folii basenowej). Aby jednak wiedzieć, jaki odkurzacz do basenu sprawdzi się najlepiej w konkretnych przypadkach, warto zapoznać się ze specyfikacją każdego z rodzajów.

Odkurzacze basenowe dla każdego

Zależnie od wielkości niecki basenowej i stopnia jej zabrudzenia, możemy zdecydować się na zakup odpowiedniego modelu odkurzacza. Na rynku dostępny jest między innymi odkurzacz basenowy automatyczny (elektryczny). Można też kupić odkurzacz basenowy ręczny i półautomatyczny. Do każdego z nich dobiera się różne końcówki i akcesoria przystosowane do czyszczenia wybranych powierzchni.

Odkurzacz basenowy podwodny półautomatyczny polecany jest do czyszczenia dna i ścian w niedużych, przydomowych basenach. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można go zainstalować w kilka minut bez użycia specjalistycznych narzędzi czy przeróbek instalacji basenu. Tego typu podwodny odkurzacz basenowy wyróżnia się przy tym wysoką wytrzymałością chemiczną i dużą odpornością na wahania temperatury.

W pełni automatyczny odkurzacz podwodny basenowy (nazywany również jako bezprzewodowy) jest wydajniejszy i dokładniejszy od ręcznego czy półautomatycznego. Został wyposażony w specjalne filtry, które są przystosowane do dużego obciążenia podczas eksploatacji oraz w nowoczesne szczotki, które gwarantują wysoką precyzję czyszczenia ścian i dna basenów.

Ręczny odkurzacz basenowy przypomina tradycyjne urządzenia stosowane w domach i sprawdzi się w przypadku mniejszych basenów. Tego typu odkurzacz ręczny, wodny do basenu powinien być odpowiednio lekki, aby była możliwość swobodnego użytkowania.

W sklepach dostępny jest również odkurzacz do basenu do pompy basenowej (ręczny). To rodzaj urządzenia, które stosuje się w połączeniu ze skimmerem i tym samym z pompą przy użyciu specjalnego węża. Składa się z długiego kija teleskopowego, którym bezproblemowo sięgnie się na dno średnich i dużych basenów.