Osobom, które po raz pierwszy decydują się na budowę basenu, wydaje się, że jego konstrukcja nie jest niczym skomplikowanym. Jednak aby basen był w pełni funkcjonalny, bezpieczny i łatwy w utrzymaniu, niezbędny jest rzetelny projekt przygotowany przez specjalistę. Co warto o nim wiedzieć?

Nie tylko niecka

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że basen to nie tylko niecka z wodą. To również szereg urządzeń, które dbają o jakość wody, jej czystość i temperaturę. Fachowiec dobierze różnorodne technologie tak, aby urządzenia były wydajne, a do tego energooszczędne i ekonomiczne. Firmy, zajmujące się budową basenów, są na bieżąco z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w branży i potrafią zaprojektować nawet najbardziej wymyślne konstrukcje basenowe. Projekt basenu wykonany przez specjalistów zawiera też plan zagospodarowania otoczenia basenu. Zwłaszcza jeśli chodzi o baseny komercyjne, często muszą one być ładnie i funkcjonalnie skomponowane ze strefą SPA i Welness. Fachowcy wiedzą, jakie rozwiązania sprawdziły się u innych klientów bezbłędnie, a jakie pomysły lepiej odpuścić. Przed budową basenu należy także przemyśleć wentylację hali basenowej, co również jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy. Zlecając projekt wyspecjalizowanej firmie, możemy być pewni, że podczas użytkowania basenu nie zaskoczą nas niemiłe niespodzianki.

Atrakcje basenowe

Chociaż każdy z nas wie, że basen powinien być wyposażony w drabinki, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet przydomowy basen można wyposażyć również w szereg innych akcesoriów. Doświadczony projektant zaproponuje nam instalację różnych atrakcji wodnych, w tym interaktywnych. W projekcie basenu mogą znaleźć się więc różnego rodzaju bicze wodne, fontanny, prądy wodne itp. Dzięki nim zwykły basen może zmienić się w fantastyczny plac zabaw dla dzieci i dorosłych. Projektant sprawi też, że basen stanie się… ozdobą posesji po zmierzchu. Doświadczony specjalista zaplanuje podświetlenie basenu tak, aby dodawał on jej elegancji i prestiżu.