Przykrycia basenowe są niezwykle praktycznym akcesorium, zarówno w sezonie zimowym – do sezonowego „zamknięcia” basenu, jak również w sezonie letnim do ograniczenia zabrudzeń i strat ciepła basenu. W przypadku basenów wewnętrznych pozwalają również ograniczyć parowanie z niecki, a tym samym „zaoszczędzić” energię do osuszania hali basenu.

Wybierając przykrycia basenowe , powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego je wykonano, lecz także na typ zwijarki.

Ręczne przykrycia basenowe

Przykrycia basenowe dzielimy na ręczne lub automatyczne. W przypadku niedużych przydomowych akwenów ta pierwsza technika jest wystarczająca.

Wówczas, przed zamontowaniem przykrycia, wykonujemy otwory na jego rogach, w odległości około 40 cm od krawędzi niecki, następnie mocujemy nakrycie w tych narożnych punktach, a w dalszej kolejności wykonujemy otwory w innej części powierzchni pokrycia w rozmieszczeniu równoległym. Na koniec naciągamy i mocujemy przykrycie basenowe, pamiętając o tym, aby pozostawić trochę luzu na elementach napinających. Do montażu przykrycia możemy zastosować napinacze gumowe lub paski mocujące.

Dla przykrycia używanego w sezonie najlepszym sposobem przechowywania i montażu – są ręczne zwijarki basenowe.

Jak działają zwijarki automatyczne?

Alternatywą dla ręcznie naciąganego pokrycia basenowego są zwijarki automatyczne. Posiadając taki system, wystarczy, że przekręcimy kluczyk sterujący, a osłona basenowa z profili PVC rozwinie się sama, bez naszego wysiłku. Czas otwierania czy zamykania się pokrycia basenowego to zaledwie kilka minut. Jak widać, jest to rozwiązanie o wiele lepsze pod względem bezpieczeństwa, jak i wygody użytkowania.

Zwijarki automatyczne można z powodzeniem instalować zarówno w nowych, jak i użytkowanych basenach. W przypadku już istniejących basenów świetnie sprawdzą się zwijarki nabrzeżne, których wszystkie elementy są mocowane przy krawędzi niecki. W przypadku nowo powstających basenów możemy zdecydować się na montaż zwijarek podwodnych, które są całkowicie zintegrowane z basenem.