Jak dbać o czystość wody w basenie ogrodowym?
Basen ogrodowy to opłacalna inwestycja, która z jednej strony podnosi wartość nieruchomości, a z drugiej pełni funkcję strefy relaksu i umożliwia aktywne spędzanie czasu wolnego. Posiadanie własnego basenu wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami, jak troska o czystość wody. Zanieczyszczona, mętna i zielonkawa woda obniży walory wizualne basenu i sprawi, że przestanie być on ozdobą ogrodu. Sprawdźmy zatem, jakimi sposobami można oczyszczać wodę w basenie?
Filtry, pompy i odkurzacze
Najprostszą metodą mechaniczną, która pomoże w walce z większymi zanieczyszczeniami jest regularne korzystanie z siatek na kijach teleskopowych. Ten sposób oczyszczania oparty jest o siatki o niewielkich oczach, dzięki której można zagarnąć z powierzchni basenu zanieczyszczenia, takie jak opadłe liście. Problem ten można zminimalizować, po każdym użyciu zabezpieczając basen pokrowcem. Maty do przykrywania znacząco ułatwiają czyszczenie basenu. Nieczystości z dna i ścianek basenu można usunąć przy pomocy specjalnych odkurzaczy automatycznych.
Pompy basenowe są niezbędnym elementem każdej instalacji filtrującej. Powodują ruch wody i kierowanie zanieczyszczeń do filtrów basenowych. Wydajna pompa powinna pozwalać na przefiltrowanie całej wody z basenu w przeciągu 6-8 godzin. Cyrkulacyjne pompy basenowe wyposażone są w prefiltry, wyłapujące zanieczyszczenia mogące uszkodzić wirnik i zazwyczaj zintegrowane są ze skimmerem. Skimmer basenowy odpowiada za dopływ wody zanieczyszczonej z basenu i kierowanie jej do pompy oraz filtra. Pamiętajmy, że filtry trzeba regularnie oczyszczać. Filtry basenowe wykonywane są najczęściej ze żywicy poliestrowej lub plastiku. Wkładem filtrującym jest piasek, szkło lub inne nowatorskie materiały filtracyjne.
Basen bez chloru – czy to możliwe?
Metody mechaniczne nie zapewnią satysfakcjonującego stopnia czystości wody basenowej. Niezbędne jest jeszcze zastosowanie metod chemicznych, ponieważ jako jedyne niszczą one bakterie, drobnoustroje i mikroorganizmy. Procesy uzdatniania wody pozwalają doprowadzić zanieczyszczoną wodę do wymaganego stanu czystości. Jeden z nich to dezynfekcja, której najpopularniejszym i najtańszym rodzajem jest chlorowanie. Zazwyczaj wodę w basenie ogrodowym chloruje się przy użyciu specjalnych tabletek lub granulatu, umieszczając je w swobodnie pływających dozownikach. Można również wykorzystać urządzenie, które generuje chlor na zasadzie elektrolizy soli kuchennej.
Co jednak w sytuacji, gdy przeszkadza nam specyficzny smak i zapach chloru? Czy istnieją inne sposoby na chemiczne oczyszczenie wody z basenu ogrodowego? Tak, basen bez chloru można uzdatniać za pomocą ozonowania. Ozonowanie jest procesem utleniania i polega na rozpadzie cząsteczki ozonu na tlen cząsteczkowy. Proces ten usuwa żelazo, mangan i amoniak; przyspiesza utlenianie materii organicznej; usuwa bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby; pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wody i przywraca jej naturalny kolor. Oczyszczanie wody basenowej aktywnym tlenem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są uczulone na chlor. Wodę można również dezynfekować za pomocą lamp emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Oczyszczanie światłem UV musi zostać połączone z końcową dezynfekcją chlorem, jednak ultrafiolet utlenia chloraminy, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy, że za pomocą specjalnych środków należy dodatkowo utrzymywać prawidłowe pH wody, które powinno wynosić około 7.5.