Basen ogrodowy to opłacalna inwestycja, która z jednej strony podnosi wartość nieruchomości, a z drugiej pełni funkcję strefy relaksu i umożliwia aktywne spędzanie czasu wolnego. Posiadanie własnego basenu wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami, jak troska o czystość wody. Zanieczyszczona, mętna i zielonkawa woda obniży walory wizualne basenu i sprawi, że przestanie być on ozdobą ogrodu. Sprawdźmy zatem, jakimi sposobami można oczyszczać wodę w basenie?

 

Filtry, pompy i odkurzacze

Najprostszą metodą mechaniczną, która pomoże w walce z większymi zanieczyszczeniami jest regularne korzystanie z kijów teleskopowych. Kije teleskopowe wyposażone są w siatkę o niewielkich oczach, dzięki której można zagarnąć z powierzchni basenu zanieczyszczenia, takie jak opadłe liście. Problem ten można zminimalizować, po każdym użyciu zabezpieczając basen pokrowcem. Maty do przykrywania znacząco ułatwiają czyszczenie basenu. Nieczystości z dna i ścianek basenu można się pozbyć przy pomocy specjalnych odkurzaczy. Podłączane są one do pompy wody i działają za zasadzie przepływowej. Pamiętajmy, że w basenach ogrodowych powinno się dostarczać do zbiornika około 5% świeżej wody tygodniowo.

Pompy basenowe są niezbędnym elementem każdej instalacji filtrującej. Usuwają zanieczyszczenia stałe, z którymi nie poradziły sobie kije teleskopowe. Wydajna pompa powinna pozwalać na przefiltrowanie całej wody z basenu w przeciągu 6-8 godzin. Cyrkulacyjne pompy basenowe wyposażone są w prefiltry, wyłapujące zanieczyszczenia mogące uszkodzić wirnik i zazwyczaj zintegrowane są ze skimmerem. Skimmer basenowy odpowiada za dopływ wody do pompy oraz filtra i aby dobrze realizował swoją funkcję, musi być dostosowany do przepływności pompy. Skimmer zwiększa żywotność filtra. Pamiętajmy, że filtry trzeba regularnie oczyszczać. Filtry basenowe wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej, polietylenu lub polistyrenu. Wkłady filtrujące do pompy mogą występować w postaci kartusza papierowego lub być wypełnione piaskiem kwarcowym.

 

Basen bez chloru – czy to możliwe?

Metody mechaniczne nie zapewnią satysfakcjonującego stopnia czystości wody basenowej. Niezbędne jest jeszcze zastosowanie metod chemicznych, ponieważ jako jedyne niszczą one bakterie, drobnoustroje i mikroorganizmy. Procesy uzdatniania wody pozwalają doprowadzić zanieczyszczoną wodę do wymaganego stanu czystości. Jeden z nich to dezynfekcja, której najpopularniejszym i najtańszym rodzajem jest chlorowanie. Zazwyczaj wodę w basenie ogrodowym chloruje się przy użyciu specjalnych tabletek lub granulatu, umieszczając je w swobodnie pływających dozownikach. Można również wykorzystać urządzenie, które generuje chlor na zasadzie elektrolizy soli kuchennej.

Co jednak w sytuacji, gdy przeszkadza nam specyficzny smak i zapach chloru? Czy istnieją inne sposoby na chemiczne oczyszczenie wody z basenu ogrodowego? Tak, basen bez chloru można uzdatniać za pomocą ozonowania. Ozonowanie jest procesem utleniania i polega na rozpadzie cząsteczki ozonu na tlen cząsteczkowy. Proces ten usuwa żelazo, mangan i amoniak; przyspiesza utlenianie materii organicznej; usuwa bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby; pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wody i przywraca jej naturalny kolor. Oczyszczanie wody basenowej aktywnym tlenem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są uczulone na chlor. Wodę można również dezynfekować za pomocą lamp wyładowczych, emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Oczyszczanie światłem UV musi zostać połączone z końcową dezynfekcją chlorem, jednak ultrafiolet utlenia chloraminy, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy, że za pomocą specjalnych środków należy dodatkowo utrzymywać prawidłowe pH wody, które powinno wynosić około 7.5.