Jedną z wielu atrakcji wodnych, na której montaż możemy zdecydować się w basenie, są przeciwprądy, czyli urządzenia do pływania pod prąd. Jak działają i jakie są możliwości ich zastosowania?

Otóż, systemy te zostały wyposażone w wysoce wydajne pompy, wytwarzające strumienie wody o dużej mocy, oraz w odpowiednio dobrane dysze, które kierują te strumienie do środka basenu. Efekt jest taki, że mamy wrażenie, jakbyśmy płynęli pod prąd. To, pod jak dużym ciśnieniem wypływa woda, zależy od wybranych ustawień i oczywiście od mocy samej pompy.

Basen z przeciwprądami – dla kogo?

Przeciwprądy zostały stworzone z myślą o osobach, którym zależy na utrzymaniu jak najlepszej kondycji fizycznej lub które po prostu trenują wyczynowo. Pływanie pod prąd jest doskonałą formą treningu wytrzymałościowego, tym bardziej że moc wytwarzanego strumienia możemy dowolnie regulować. W przypadku najbardziej wydajnych przeciwprądów może ona dochodzić nawet do 100 m3/h.
Montaż przeciwprądów jest ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku basenów o niewielkiej powierzchni. Trening w basenie krótszym niż 25 metrów jest utrudniony ze względu na konieczność ciągłego wykonywania nawrotów. Dzięki zastosowaniu przeciwprądów możemy pływać w miejscu i walczyć z oporem wody, dopóki tylko starczy nam sił.

Szeroki wachlarz pomp i dysz sprawia, że problemu nie stanowi dobranie urządzenia wytwarzającego przeciwprądy dostosowane zarówno do wielkości basenu, jak i możliwości fizycznych jego użytkowników.