Budowy basenu nie warto rozpoczynać bez przemyślanego projektu. Ważne jest zdobycie wiedzy, która umożliwi sprawne porozumiewanie się z architektem i wykonawcami prac montażowych. Żeby stworzyć przestrzeń, która będzie gwarantowała komfortowy wypoczynek oraz dobrze prezentowała się w otoczeniu, konieczne jest zapoznanie się z panującymi trendami i dostępnymi technologiami.

Po pierwsze basen musi być dostosowany do potrzeb jego użytkowników. Inaczej będzie wyglądał projekt dla domu a inaczej dla gości hotelu czy Aquaparku. Ważną kwestią jest odpowiednia lokalizacja basenu. Można zarówno zbudować go w domu, jak i w ogrodzie, a każde z tych rozwiązań skutkuje wyborem różnych rozwiązań technicznych. Umieszczając basen w ogrodzie, decydujemy pomiędzy permanentną strukturą a rozkładanym basenem sezonowym. Najlepiej umieścić konstrukcję blisko domu ze względu na konieczność doprowadzenia prądu. Inaczej sprawa przedstawia się w pomieszczeniach, gdzie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ryzyko zawilgocenia. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie jest basen powinna być o 2C wyższa niż temperatura wody, co skutecznie zapobiega zjawisku jej parowania. Basen stanowi więc inwestycję, do której warto się profesjonalnie przygotować, ponieważ istnieje wiele kluczowych aspektów wpływających na jego późniejsze użytkowanie.

Rozwiązania techniczne dopasowane do naszych potrzeb

Basen to przede wszystkim przestrzeń do komfortowego wypoczynku i relaksu, dlatego bardzo ważnym elementem jest dopasowanie odpowiedniego systemu podgrzewania i uzdatniania wody. Woda w basenie musi spełniać normy wody zdatnej do picia. Woda powinna być oddawana stałej filtracji mechanicznej i chemicznej. Warto rozważyć system łączący uzdatnianie wody przy pomocy ozonu i chloru, który generuje duże oszczędności, a przy tym znacznie poprawia parametry jakościowe wody. Wybierając technologię ogrzewania wody, należy zastanowić się, czy mieści się ona w budżecie. Warto podkreślić, że basen przy standardowym użytkowaniu generuje dodatkowe koszty roczne rzędu około 2 tys złotych, a dobrze zaprojektowany basen powinien być nastawiony na rozwiązania energooszczędne i ekologiczne.