Rozważasz zainwestowanie w przydomowy basen? To świetny pomysł pod wieloma względami – czeka Cię aktywny odpoczynek, poprawa zdrowia i sylwetki, a także świetna atrakcja dla dzieci i gości! Zanim zdecydujesz się zbudować basen, zapoznaj się z orientacyjnymi kosztami jego utrzymania.

Wielkości przydomowych basenów w Polsce to średnio 4x9m. Podane tu orientacyjne koszty będą dotyczyć takiego właśnie basenu.

Pielęgnacja basenu

Bardzo istotne jest, by regularnie pielęgnować zbiornik za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Ich koszt przeważnie waha się w granicach 400 – 500 zł.

Przed rozpoczęciem sezonu letniego należy zrobić serwis, którego koszty z reguły mieszczą się w granicach 500 – 1000 zł. Dodatkowym wydatkiem, który trzeba ponieść, jest drugi serwis, tym razem zimowy (również bardzo ważny, ponieważ pozwala na właściwy „odpoczynek” basenu po sezonie i jego właściwe funkcjonowanie w następnym roku).

Czystość

Oprócz środków chemicznych, trzeba też zaopatrzyć się w akcesoria do sprzątania wody oraz co jakiś czas je wymieniać, gdy nastąpi ich zużycie. Rozsądną inwestycją może okazać się zakup specjalnej zasłony zakładanej na noc – chroni ona taflę wody przed liśćmi, owadami i innego rodzaju niepożądanymi zanieczyszczeniami. Ceny takiej przesłony są bardzo zróżnicowane w zależności od jej typu, wielkości i sposobu wykonania. Mogą to być folie solarne, rolety PCV lub rolety poliwęglanowe. Niestety cena zadaszenia jest zazwyczaj równa cenie basenu.

Ogrzewanie i oświetlenie

Obliczanie kosztów oświetlenia i ogrzania basenu jest już kwestią bardziej indywidualną – są one bowiem zależne od np. pogody. Istnieje kilka rodzajów oświetlenia: tradycyjne 300W, halogenowe stosowane np. w schodach i wannach, oraz nowoczesne ledowe. Warto iść z duchem czasu i wybierać lampy z żarówkami LED. Mają one najwyższą sprawność, czyli stosunek emitowanej mocy światła do zużytej energii elektrycznej, który wynosi dla LED ok. 25%, dla halogenu 7%, dla zwykłej żarówki ok. 3%. Wybór oświetlenia LED to inwestycja, która zwraca się w bardzo niskich kosztach eksploatacji, na które składają się: niskie zużycie prądu, brak potrzeby obsługi serwisowej, brak częstych zakupów nowych żarówek.

Jeśli chodzi o ogrzewanie zbiornika, to można korzystać z ogrzewania elektrycznego, gazowego lub słonecznego. Ekonomicznym sposobem podgrzewania wody mogą być panele słoneczne. W porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym, którego koszt może zamknąć się w 5 000 zł, koszt systemu solarnego jest dużo wyższy i wynosi około 8 –10 tysięcy – to jednak inwestycja na lata, ponieważ panele słoneczne nie generują dodatkowych kosztów.

Podsumowując, minimalny roczny koszt użytkowania basenu wyniósłby w przypadku basenu 4x9m około 2000 zł.