Środowisko wodne sprzyja rozwojowi wszelakich bakterii, glonów oraz grzybów. Niestety każdy basen posiada ich całkiem sporo, dlatego niezależnie od tego czy jest publiczny, czy prywatny, wymaga regularnego, chemicznego oczyszczania wody. Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym z nich jest chlor. Jednak nie jest to jedyny sposób skutecznego uzdatniania wody. Wyróżniamy także inne metody, takie jak na przykład: elektroliza soli, ozonowanie wody, a także zastosowanie lamp UV.

Zastosowanie chloru

Chlor to pierwiastek chemiczny powszechnie stosowany w instalacjach uzdatniania wody zarówno pitnej, jak i basenowej. Warto podkreślić, że jest to tani oraz niezwykle skuteczny środek pielęgnacyjny. Jednakże ze względu na fakt łączenia się ze związkami organicznymi tworzy niekorzystne związki zwane chloraminami, które mają działanie drażniące na skórę i błony śluzowe.

Elektroliza soli?

Elektroliza soli to świetny sposób na pozyskanie chloru w lokalny sposób. Konieczne do procesu produkcji zasolenie wody basenowej jest korzystne dla człowieka, a stężenie soli jest podobne do tego, które występuje we łzach lub pocie. Większość modeli dostępnych na rynku „pracuje” z czystą solą kuchenną. Niektóre modele urządzeń np. Magnapool zaprojektowano do pracy z solami mineralnymi i taki basen dodatkowo pełni funkcję basenu leczniczego. Dezynfekcja wody metodą elektrolizy soli stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnego chloru oraz gwarancję idealnie czystej wody. Oprócz działania dezynfekcyjnego, na płytkach elektrolizera zachodzi proces utleniania powierzchniowego, co powoduje eliminację związków organicznych, a tym samym zapobiega tworzeniu się chloramin. Jedynym kłopotem dla użytkownika jest okresowe sprawdzenie zasolenia basenu (raz, dwa razy na sezon) oraz korekta pH wody basenowej. Nie musimy chloru kupować ani składować. Dostępne na rynku urządzenia dostosują nam produkcję chloru automatycznie dla naszych potrzeb.

Ozonowanie wody

Ozon jest najsilniejszym preparatem utleniającym oraz dezynfekującym, stosowanym w uzdatnianiu wody basenowej. Metoda ozonowania jest znana już od wielu lat. Ozon wytwarzany jest w urządzeniach zwanych ozonatorami, w których, przez komorę wyładowań elektrycznych, przepuszczone zostaje suche oraz czyste powietrze. Ozon w połączeniu z chlorem to najsilniejsza „para”, która jest w stanie zapewnić idealnie czystą, wolną od podrażnień wodę basenową o jakości odpowiedniej nawet dla malutkich dzieci czy alergików.

Stosowanie lamp UV

Lampy ultrafioletowe to kolejna innowacyjna metoda służąca do odkażenia wody basenowej. Woda krążąca w instalacji basenowej przez urządzenia (przeważnie w formie rurowej), gdzie znajdują się lampy emitujące promieniowanie UV o odpowiednim natężeniu oraz długości fali. Na wskutek promieniowania uszkadzane jest DNA organizmów żywych, a tym samym zablokowana jest możliwość ich namnażania się. Naświetlanie lampami UV ma niewystarczające działanie, stąd konieczne jest stosowanie lamp razem z dezynfekcją na bazie chloru. Jednak podobnie jak w przypadku metody ozonowania, dawka chloru pozostaje zmniejszona oraz w znacznym stopniu ograniczone jest tworzenie się chloramin, dzięki czemu osoby korzystające z basenu nie będą zmagały się z podrażnieniem skóry, błony śluzowej czy też oczu.

Każdy środek do dezynfekcji ma swoje plusy oraz minusy: różną cenę, sposób działania czy skuteczność. Mnogość tych produktów sprawia, że chlor przestaje być jedynym, skutecznym preparatem bakteriobójczym. Jeżeli jesteś alergikiem lub nie możesz znieść jego zapachu, to warto przyjrzeć się dostępnej, szerokiej ofercie handlowej i znaleźć najodpowiedniejsze dla siebie rozwiązanie.