Korzystanie z basenu zimą – przydatne wskazówki
Wiele osób boi zdecydować się na budowę basenu zewnętrznego, ponieważ utarło się przekonanie, że w sezonie jesienno-zimowym będzie on jedynie „stał”, maksymalizując tylko koszty związane z jego utrzymaniem. W poniższym wpisie blogowym omówimy tę kwestię oraz wskażemy sposoby na użytkowanie go również w chłodniejszych miesiącach. Dodatkowo okres zimowy jest najlepszy, aby dokładnie zastanowić się nad rozbudowaniem czy modernizacją posiadanego basenu.
Zima nie taka straszna, by basen zewnętrzny przestał być użytkowany!
Kąpiel w basenie przydomowym, gdy panują niskie temperatury, jest jak najbardziej możliwa. Jednak należy wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt podgrzewający wodę, a także zdecydować się na zadaszenie kąpieliska. Dla bardziej odważnych zimą basen może stanowić miejsce do morsowania – pisaliśmy o tym już we wcześniejszym poradniku. Jeśli chodzi o wyposażenie basenu w system podgrzewania wody, to często wybierane są elektryczne podgrzewacze, pompy lub wymienniki ciepła.
- a) Basenowe pompy ciepła – stanowią doskonałą opcję służącą do podtrzymywania ciepła oraz dogrzewania. Są traktowane raczej jako dodatkowe urządzenia grzewcze, ponieważ nagrzanie za ich pomocą wody w basenie trwa nawet parę dni. Jak działają? Pobierają ciepło z powietrza, a następnie oddają je do wody basenowej. Posiadają one także inwerter, który automatycznie minimalizuje zużycie prądu.
- b) Elektryczne podgrzewacze wody do basenu – szybko doprowadzają wodę do pożądanej temperatury. Są one przeznaczone głównie do małych basenów. Należy zaznaczyć, że ich moc do przyłącza elektrycznego dobiera specjalista (elektryk) – określa faktyczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę.
- c) Basenowe wymienniki ciepła – stanowią najbardziej popularny sposób ogrzewania basenów zewnętrznych, jak również wewnętrznych. Działają niezależnie od panujących warunków pogodowych oraz przyłącza energetycznego. Wymienniki ciepła w przeciwieństwie do podgrzewaczy wody w ogóle nie zużywają energii elektrycznej, gdyż podłącza się je do istniejącego już systemu grzewczego znajdującego się w domu – umożliwiają kąpiel w ciepłej wodzie praktycznie przez cały rok.
Systemy podgrzewania wody a wysoka cena za energię
Nie ma co ukrywać, że coraz wyższe ceny za energię zmuszają do szukania oszczędności. Z tego też względu należy dokładnie przekalkulować i zastanowić się, czy wyposażenie posiadanego basenu w elektryczny system podgrzewania wody jest wydatkiem, na który na pewno jesteśmy gotowi. Jeśli tak, to trzeba zapoznać się z opiniami na temat wyżej wymienionych opcji, aby móc wybrać tę najbardziej opłacalną do naszego indywidualnego zbiornika. Decydując się na tego typu inwestycję, należy mieć świadomość, że koszty podgrzania wody w basenie w okresie zimowym mogą na przestrzeni czasu znacząco wzrosnąć.
Zadaszenie basenu – czy warto?
Oczywiście, że tak! Basen zewnętrzny kryty stanowi znakomite rozwiązanie, gdy zależy nam na zażywaniu kąpieli również podczas miesięcy, w których panują niskie temperatury. Zadaszenie może mieć charakter stały, a także mobilny (przesuwny). Jakie są jego zalety? Po pierwsze wydłuża ono czas korzystania z basenu przydomowego – nawet o 3-4 miesiące. Po drugie przykrycie to zmniejsza wydatki związane z ogrzewaniem wody (tworzy barierę między nią a zimnym powietrzem z zewnątrz), a po trzecie pomaga zachować czystą wodę.
Kiedy opracować plan rozbudowy basenu?
Zima jest odpowiednim okresem, aby przeanalizować rozbudowę/modernizację basenu. To najlepszy moment do zastanowienia się nad tym, jak prezentować się ma nasz luksusowy basen w przyszłym sezonie – wstępne projekty dot. jego udoskonalenia warto stworzyć już przed końcem roku, by potem, bez presji czasu, zdążyć z jego rozbudową na lato!
Korzystanie z basenu zewnętrznego zimą jest jak najbardziej możliwe. Aby je urzeczywistnić, należy zdecydować się na niezbędne rozwiązania, np. systemy podgrzewania wody. Inwestycja ta na pewno przyniesie wiele radości całej rodzinie, gdyż umożliwi zażywanie kąpieli przez większość dni w roku. Jednak jest kosztowna, dlatego należy ją dokładnie przemyśleć, aby uniknąć sytuacji, w której zaraz po zainstalowaniu systemu nie będziemy mogli sobie pozwolić na jego użytkowanie ze względu na rosnące ceny energii.