Wadą otwartego basenu jest to, że możemy korzystać z niego tylko w najcieplejsze miesiące roku. Inwestycja w ogrzewanie basenowe pozwoli wydłużyć ten okres i korzystać z przydomowego akwenu wiosną i jesienią. Również letnie kąpiele staną się dużo przyjemniejsze, jeśli woda basenowa będzie cieplejsza.

Z tych względów warto zdecydować się na zakup ogrzewania basenowego, co – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii – nie musi generować dużych kosztów.

Czym podgrzewać wodę basenową?

Do ogrzewania wody basenowej możemy wykorzystać szereg urządzeń, w tym: elektryczne podgrzewacze wody, wymienniki ciepła oraz basenowe pompy ciepła i kolektory słoneczne. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszym dwóm z wymienionych rozwiązań.

Elektryczne podgrzewacze wody i wymienniki ciepła

Grzałki elektryczne są najprostszym sposobem na to, aby szybko ogrzać wodę w basenie. Biorąc pod uwagę to, że są urządzenia niewielkich rozmiarów i o ograniczonej mocy, powinny być wykorzystywane do podnoszenia temperatury wody w niewielkich zbiornikach. Ich montaż i obsługa nie powinny nikomu przysporzyć problemów.

Do ogrzewania wody w basenach i wannach SPA z powodzeniem można wykorzystać też wymienniki ciepła. Są one podłączane do pieców centralnego ogrzewania i podnoszą temperaturę wody w basenie właśnie dzięki mocy cieplnej pieca.

Zakup elektrycznych podgrzewaczy wody lub wymienników ciepła to rozwiązania dobre dla osób, które rzadko korzystają z basenu lub posiadają mały, przydomowy akwen. Jeśli dysponujemy większym basenem i korzystamy z kąpieli w nim regularnie, warto rozważyć montaż basenowych pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Koszty samej inwestycji będą wyższe, za to koszty wytworzenia energii potrzebnej do ogrzania wody – dużo niższe.