Ogrzewanie wody w basenie otwartym – cz. II
Chcąc podnieść temperaturę wody w basenie, możemy skorzystać z różnego typu rozwiązań. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskują systemy ogrzewania, które korzystają z naturalnych źródeł energii, takie jak: pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Basenowe pompy ciepła i kolektory słoneczne
Coraz większa grupa osób decyduje się na montaż pomp ciepła przy przydomowych basenach. Jak działają te urządzenia? Są wyposażone w specjalny wymiennik, dzięki któremu ciepło pobrane z powietrza jest oddawane do wody basenowej. Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest to, że urządzenie te zajmują stosunkowo niedużo miejsca. Warto dodać, że są wykonane z wysoce wytrzymałych materiałów, a sama ich obudowa najczęściej jest zrobiona z plastiku odpornego na działanie promieni UV.
Innym sposobem na ogrzewanie wody basenowej jest zakup kolektorów słonecznych. W tym wypadku woda, zanim trafi do basenu, przechodzi najpierw przez kolektory, w których jest ogrzewana. Urządzenie te korzystają z energii słonecznej, dzięki czemu koszt wytworzenia energii potrzebnej do ogrzania basenu nie jest duży. Wydajność kolektorów zależy od warunków nasłonecznienia, dlatego w sprzedaży są dostępne różnego typu modele. Wybór kolektora dostosowanego do wielkości basenu i panujących warunków klimatycznych nie stanowi problemu.
Minusem instalacji solarnej jest to, że wymaga ona znacznie większej powierzchni zabudowy niż pompy ciepła, a i sam montaż jest bardziej złożony. Z kolei wadą pomp ciepła – w zestawieniu z kolektorami basenowymi – jest konieczność demontażu całego systemu na okres zimowy.
Oba rozwiązania są ekonomicznymi i ekologicznymi sposobami ogrzewania wody basenowej. Pozwalają na uzyskanie i utrzymanie określonej temperatury wody w zbiorniku, co przekłada się na wysoki komfort korzystania z basenu.