Osuszacze basenowe są obowiązkowym elementem wyposażenia zarówno na małych, jak i dużych pływalniach. Urządzenia pełnią niezwykle ważną funkcję – pozwalają pozbyć się nadwyżek wilgoci i kontrolować poziom wilgotności na hali basenowej.

Obecnie na rynku jest dostępna cała gama urządzeń do osuszania powietrza, a wybór odpowiedniego modelu osuszacza zależy od wielkości basenu i powierzchni lustra wody.

Osuszanie powietrza na małych basenach

W przypadku basenów o niedużej powierzchni, np. baseny przydomowe czy hotelowe, wystarczy montaż osuszacza ściennego o odpowiednio dobranej wydajności. Jak działa to urządzenie? Wilgotne powietrze jest wciągane do osuszacza, gdzie najpierw jest chłodzone w celu wykroplenia nadmiaru wilgoci, a następnie jest podgrzewane. Cieplejsze i osuszone powietrze jest z powrotem nawiewane na halę basenową, natomiast skondensowana para wodna zostaje odprowadzona na zewnątrz obiektu. W efekcie możemy cieszyć się świeżym powietrzem podczas przebywania na basenie.

Osuszanie powietrza na dużych basenach

W przypadku basenów kąpielowych o dużej powierzchni i basenów pływackich musimy sięgnąć po wydajniejsze urządzenia, jakimi są osuszacze kanałowe. Urządzenia współpracują z siecią kanałów o przepływie pionowym lub poziomym, dzięki czemu jest możliwe szybkie i równomierne rozprowadzenie osuszonego powietrza po hali basenowej. Praca osuszaczy basenowych może być dodatkowo wspomagana przez nagrzewnicę powietrza, co przekłada się na większą efektywność w eliminowaniu nadmiaru wilgoci.

W przypadku kompleksów basenowych, składających się z kilku niecek i zajmujących znaczną powierzchnię, osuszacze kanałowe mogą okazać się niewystarczające. Wówczas powinniśmy zainwestować w zakup basenowej centrali odwilżającej, w której proces osuszania i podgrzewania powietrza odbywa się przy zastosowaniu pompy ciepła. Centrala odwilżająca jest zaawansowanym technologicznie systemem, pozwalającym na jednoczesne kontrolowanie trzech czynników – temperatury wody, temperatury powietrza, wilgotności powietrza.