Odpowiednie elementy oświetleniowe zainstalowane w basenach są niezbędne, aby można było komfortowo pływać wieczorami i w nocy. Dotyczy to przede wszystkim basenów zewnętrznych, które są zlokalizowane na przykład w obrębie przydomowego ogrodu albo w pobliżu budynków hotelowych. W polskich warunkach szczególnie podczas upalnego lata wieczory są również bardzo ciepłe i chciałoby się zanurzyć wtedy w chłodnej wodzie basenu, a żeby było to możliwe, warto zadbać o odpowiednie elementy oświetleniowe.

 

Funkcjonalność i tworzenie nastroju

Oświetlenie basenu ma za zadanie zapewnienie wszystkim osobom przede wszystkim bezpieczeństwa i przyjemności podczas pływania oraz poruszania się w pobliżu wody. W okolicach basenu, jeśli nie ma zagrożenia zalania wodą, można stosować standardowe lampy wykorzystywane w ogrodach, jednak w przypadku samego basenu konieczne jest zastosowanie specjalnych lamp podwodnych, mających obudowy całkowicie odporne na działanie wody. Najczęściej poleca się do tego celu oświetlenie ledowe lub halogenowe. Lampy LED są energooszczędne i charakteryzują się wysoką sprawnością, są jednak droższe niż halogenowe, dlatego warto je wybrać przede wszystkim wtedy, gdy wiemy, że nasz przydomowy lub hotelowy basen będzie często używany po zmroku. W innym wypadku zupełnie wystarczy zainstalowane tańszych lamp halogenowych. Ważne jest także dobranie odpowiedniej liczby lamp i wielkości strumienia światła każdej nich, aby oświetlenie basenu było wystarczająco jasne.

Jednak oprócz doświetlania wody podczas pływania wybór konkretnego rodzaju oświetlenia znacząco wpływa na estetykę i nastrój tego miejsca. Na przykład wykorzystanie projektorów wodnych zapewnia nie tylko odpowiednią widoczność wodnej głębi, ale także pozwala na stworzenie na dnie basenu różnorodnych wzorów znakomicie zdobiących całość. Równie istotny jest także wybór koloru światła, ponieważ barwy zimne, takie jak niebieski i zielony, uspokajają i poprawiają koncentrację, natomiast ciepłe (czerwony, żółty) pobudzają nasz umysł do działania. Jeśli nie wiemy, co wybrać, to najbardziej neutralna będzie barwa biała, która uspokaja i harmonizuje cały nasz organizm.