Osoby projektujące basen do swojego domu czy firmy nieraz zastanawiają się, jak go oświetlić, by był funkcjonalny ale i nastrojowy. Czym się kierować przy doborze oświetlenia? Przede wszystkim należy się zastanowić, jak typ basenu budujemy i jakie ma on pełnić główne funkcje. Najlepszym wyborem jest po prostu… zrobienie podwójnego oświetlenia, które można włączać niezależnie od siebie. Dlaczego?

Oświetlenie nastrojowe

Niezbyt wyraźne, nastrojowe oświetlenie basenowe pozwala zrobić z tego miejsca prawdziwą krainę relaksu. Półmrok jest wręcz niezbędny przy basenach służących do wypoczynku, terapii, czy zabiegów SPA. Przydymione światło pozwala odpocząć oczom i idealnie pasuje do spokojnego wylegiwania się wodzie czy poddawaniu się hydromasażom. Nastrojowe oświetlenie sprawdza się też w przypadku prywatnych basenów, na których organizowane są imprezy dla znajomych. Półmrok ośmiela gości, którzy muszą zaprezentować nie zawsze idealne ciała w skąpych strojach. Półmrok jest idealnym rozwiązaniem na basenach, z których nie korzystają dzieci. Gdy do wody mają wchodzić też maluchy, lepsze jest wyraźne oświetlenie.

Mocne oświetlenie

Mocne oświetlenie basenu pozwala dokładnie widzieć to, co dzieje się nad i pod wodą. Dlatego właśnie jest wskazane wtedy, gdy w basenie maja bawić się dzieci. Mocne, wyraźne światło zwiększa po prostu bezpieczeństwo korzystana z basenu. Jest też idealne do uprawiania sportu. Jeśli na basenie mają trenować pływacy, półmrok by ich demotywował i wyciszał, zamiast mobilizować. Mocne światło pozwala na komfortowe korzystanie z wszelkiego rodzaju stoperów czy zegarków, a także dokładnemu przyjrzeniu się sylwetce pływaka przez trenera. Solidne oświetlenie jest też niezbędne do czyszczenia basenu i utrzymania w nim higieny.  Dlatego nawet jeśli decydujemy się na stworzenie romantycznego i nastrojowego oświetlenia na co dzień, powinniśmy mieć możliwość włączenia raz na jakiś czas mocnego światła, które bywa niezbędne właśnie w niestandardowych sytuacjach.