Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie lubiłaby cichego szumu wody. Dźwięk ten działa na ludzi relaksująco i kojarzy się z pobytem na łonie natury. Dlatego też większość z nas uwielbia fontanny. Są one wspaniałą ozdobą ulic, skwerów i parków. Na budowę fontanny w ogrodzie decyduje się coraz więcej hoteli, restauracji, domów weselnych, parków biznesowych, ale też osób prywatnych. Co warto wiedzieć o budowie fontanny w swoim ogrodzie?

Dobry wykonawca

Do wybudowania fontanny najlepiej jest zatrudnić doświadczoną firmę, która specjalizuje się w dostarczaniu tego typu rozwiązań. Wykona ona nasz plan kompleksowo: zaprojektuje fontannę, wyprodukuje ją, zainstaluje i przeszkoli z jej obsługi. Firmy budujące fontanny zajmują się też ich przeglądami i serwisowaniem. Nowoczesne fontanny są ekologiczne i energooszczędne. Zamontowane w nich są zaawansowane filtry, systemy kontroli jakości wody i dozowania chemii, dzięki czemu przepływająca woda przez długi czas pozostaje świeża i czysta.

Styl fontanny

Chociaż o gustach się nie dyskutuje, przyjmuje się, że fontanna powinna pasować swoim stylem do okolicznej zabudowy. Profesjonalne firmy dostarczają swoim klientom rozwiązania zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Budowa fontanny to oczywiście nie tylko wybranie jej kształtu i materiału, z jakiego będzie zrobiona. Równie ważne jest jej odpowiednie podświetlenie. Dzięki niemu fontannę uda się wyeksponować w ogrodzie nawet po zmroku. Jeśli chodzi o fontanny nowoczesne, tu ograniczeniem w projekcie jest w zasadzie tylko wyobraźnia. W ostatnich latach bardzo modne stały się fontanny multimedialne, które nie tylko są elegancko podświetlone, ale można im zmieniać sposób lania wody, a nawet zestroić go z muzyką. Właściciel takiej fontanny lub osoba, która będzie ją obsługiwać, musi być wtedy przeszkolona z zakresu systemu sterowania fontanną (lub fontannami). Firmy budujące fontanny udzielają na nie gwarancji. Pracownicy są też obecni przy pierwszym uruchomieniu fontanny, by sprawdzić, czy na pewno wszystko działa tak, jak powinno.