Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, z dnia 9 listopada 2015 r., w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, każdy właściciel basenu publicznego powinien zadbać o najlepszą jakość wody na terenie obiektu.

Co zawiera nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia?

Według rozporządzenia każdy właściciel basenu publicznego zobowiązany jest do zwiększonej częstotliwości pobierania próbek wody niż dotychczas, częstszego kontrolowania stanu i jakości wody basenowej (co 4 godziny), szczególnego dbania o stan i jakość wody w nieckach basenowych, brodzikach dziecięcych i wszystkich pozostałych zbiornikach wodnych znajdujących się na terenie kąpieliska. Rozporządzenie wymaga, aby stan wody zawierał odpowiednie parametry – odpowiednie ph oraz ilość zawartego w wodzie chloru. Rozporządzenie, można w całości przeczytać tutaj.

Zawarte w rozporządzeniu wymagania mikrobiologiczne łatwiej zachować przy wykorzystaniu technologii ozonowania i technologii UV.

Dlaczego warto zainwestować w ozonowanie wody basenowej?

Właściwości stosowania ozonu znane są już od dawna, jednak dopiero w ostatnich kilku latach zaczęły się poszerzać dziedziny przemysłu, w których znajduje on swoje zastosowanie. Ozonowanie wody to jeden ze sposobów oczyszczania wody pitnej z drobnoustrojów, czyli inaczej dezynfekcja wody. Podczas tego procesu woda mieszana jest z ozonem w mieszalnikach inżektorowych, zostaje nasycona i przepływa przez zbiornik kontaktowy, w którym zachodzi proces dezynfekcji. Zastosowanie ozonowania zapewnia czystość mikrobiologiczną oraz nie ma szkodliwego wpływu na człowieka. W dzisiejszym artykule chcieliśmy zaprezentować urządzenie UVAZONE 300 – 1500, które oferuje unikatowy proces zaawansowanego uzdatniania wody basenowej w basenach. Urządzenie doskonale nadaje się również do basenów prywatnych, idealnie sprawdzi się w hotelach, które dbają o swojego klienta i zapewniają mu najwyższą jakość wody.

ph_wody_basenowej_astralpool
Zastosowanie ozonu na terenie kąpieliska

Zastosowanie ozonu ma na celu usunięcie niepożądanych substancji fizyko-chemicznych w wodzie. Ozonowania używa się w basenach kąpielowych do usuwania zanieczyszczeń oraz dezynfekcji wody, co do minimum eliminuje wykorzystanie chloru. Ozonowanie, jako zaawansowany proces utleniania wykorzystywane jest w procesach technologicznych, ponieważ wspomaga procesy filtracyjne przez aglomeracje cząsteczek, przyspiesza utlenianie mikrozanieczyszczeń oraz naturalnej materii organicznej, przywraca wodzie naturalną barwę i krystaliczną przejrzystość, niweluje nieprzyjemny smak i zapach wody i co najważniejsze zapewnia czystość mikrobiologiczną – usuwa bakterie, wirusy, cysty oraz grzyby i pleśń. Podczas zastosowania UVAZONE została udowodniona skuteczność w obniżaniu zapotrzebowania na chlor wolny w wodzie basenowej, a także efektywność w niszczeniu odpornych na chlor mikroorganizmów oraz redukcja podrażnienia skóry i oczu, wywołanych obecnością związków chloru. Bardzo dużą zaletą jest znaczna poprawa jakości wody basenowej oraz niski koszt inwestycyjny (w porównaniu do standardowego ozonowania). Plusem jest również łatwość w montażu urządzenia, a także minimalne zapotrzebowanie na miejsce w pomieszczeniu technicznym.

UVAZONE – połączenie technologii i skuteczności w ozonowaniu

By zyskać całkowitą pewność dobrze oczyszczonej, zdezynfekowanej wody zalecamy zastosowanie urządzenia UVAZONE, w którym połączono dwa najbardziej efektywne sposoby usuwania zanieczyszczeń – ozonowanie i naświetlanie promieniami UV. Połączenie to czyni urządzenie najbardziej zaawansowanym systemem uzdatniania wody dostępnym na rynku. Zaawansowany system utleniania zanieczyszczeń organicznych łączący w sobie zalety ozonowania i uzdatniania lampą UV. Jest to całość technologii w jednej zwartej, kompaktowej obudowie. Urządzenie UVAZONE 300-1500 zaprojektowano jako zaawansowany system uzdatniania wody w basenach publicznych. W celu maksymalizacji skuteczności dezynfekcji oraz usuwania chloramin, w kompakcie połączono ozonowanie i naświetlanie promieniowaniem UV. Urządzenie przyczynia się również do poprawienia jakości flokulacji, dzięki czemu woda basenowa osiąga bardzo wysoki stopień przejrzystości i klarowności.