Głębokość wody oraz wymiary basenu to podstawowe kryteria, które określają możliwości jego wykorzystania. Baseny, w których kryteria te nie są mobilne (ruchome) mogą zostać użytkowane jedynie przez określoną liczbę osób w określonych czynnościach. Jak zatem sprawić, by basen sportowy stał się jeszcze bardziej funkcjonalny i przyjazny dla użytkowników? Ruchoma przegroda pozwoli na organizowani kilku różnych zajęć jednocześnie, natomiast ruchome dno basenu ułatwi jego przystosowanie dla różnych grup wiekowych. Specjalnie dla dzieci, będzie można regulować głębokość basenu. Zapraszamy do lektury na temat funkcji ruchomego dna i przegrody basenowej.

Ruchoma przegroda basenu

AstralPool opracował system umożliwiający podział jednego basenu na dwie strefy, które można wykorzystywać do różnych celów. System ruchomej przegrody pozwala wykorzystać powierzchnię basenu na wiele sposobów, co zapewnia użytkownikowi większą dochodowość obiektu przy redukcji kosztów instalacji. System ruchomej przegrody AstralPool może być łatwo zaadaptowany do basenu nowego jak również już istniejącego. Zalecany jest dla basenów o wymiarach olimpijskich 50 x 25 x 2 m. Opatentowana konstrukcja przegrody składa się z modułowych elementów, co daje jej niepodważalną przewagę nad innymi systemami – mianowicie wszechstronność. Demontowalne moduły umożliwiają na przykład używanie basenu na całej długości mimo podziału basenu na części. Modułowa konstrukcja wykonana jest z stali nierdzewnej AISI-304 (kratownica) i pokryta arkuszami malowanymi na biało, wykonanymi w wersji antypoślizgowej.

Mobilna przegroda daje możliwość przedzielenia basenu i prowadzenie kilku zajęć w tym samym czasie, co świadczy o atrakcyjności obiektu wodnego. Dzięki temu, na basenie, jednocześnie będą mogły odbywać się różne zajęcia – aqua aerobic, nauka pływania czy rehabilitacja. To spore udogodnienie dla odwiedzających i prowadzących zajęcia wodne.

Ruchome dno basenu

Ruchome dno jest idealnym rozwiązaniem w przypadku kiedy w basenie istnieje konieczność zmiany głębokości całego basenu lub jego części. System idealnie nadaje się do zastosowania w basenach z przegrodą. System pracuje z użyciem podwójnego mechanizmu nożycowego, z których każdy ma swój oddzielny podwodny napęd 24 V DC. W każdej jednostce napędowej zamontowane są czujniki zapewniające właściwe wypoziomowanie podłogi w każdym momencie. Funkcja ta jest dodatkowo zabezpieczona sterowaniem PLC. Basen jest wypłycany poziomo lub na życzenia użytkownika może posiadać funkcje spadku dna. Napęd posiada specjalne zabezpieczenia przed niekontrolowanym przechyleniem się dna. Dna ruchome produkowane przez nas spełniają wymagania normy europejskiej DIN – norma EN 13451 -11. Dna zamontowane w Niemczech uzyskały potwierdzenie zgodności z renomowanymi normami TUV oraz GUV. Płynna regulacja głębokości basenu to bardzo wygodny element wodnego zbiornika. Ruchome dno jest wielofunkcyjnym elementem dodatkowego, specjalistycznego wyposażenia basenów – prywatnych, publicznych, a przede wszystkim sportowych. Ten mechanizm pozwala na dostosowanie basenu do różnego typu zajęć, które wymagają określonej głębokości wody. Dzięki temu basen może spełniać różne funkcje w zależności od przyjętej głębokości.

Ruchome dno może być montowane zarówno w istniejących, jak i nowobudowanych nieckach basenowych. Może być także zamontowane tylko w części niecki, stosuje się wówczas odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające wpłynięcie użytkowników basenu pod urządzenie.

Korzyści z montażu ruchomego dna i ruchomej przegrody

Mobilne dno to idealne rozwiązanie w przypadki, kiedy w basenie istnieje konieczność zmiany głębokości całego basenu lub jego części. Ruchoma przegroda jest świetną opcją na podział basenu na dwie strefy, które można wykorzystać w dowolny sposób. Zamontowanie ruchomego dna lub ruchomej przegrody w niecce basenowej zwiększa możliwości eksploatacji basenu. Regulując głębokość i wielkość basenu nie trzeba będzie ograniczać oferty rekreacyjnej, co niesie za sobą zwiększone dochody dla właściciela. Jednocześnie, w tym samym basenie można zorganizować zajęcia, skierowane do różnych grup docelowych – dzieci i młodzież, seniorzy, zawodowi pływacy. Ruchome dno pozwoli na optymalne korzystanie z całej wodnej przestrzeni basenu. Umożliwia równoległe prowadzenie zajęć, do których należy dostosować odpowiednią głębokość wody – profesjonalny trening w części głębszej albo zajęcia dla innych kategorii wiekowych w płytszej części zbiornika. Zróżnicowanie głębokości pozwala także na jednoczesne prowadzenie zajęć z nauki pływania ze względu na stopień zaawansowania.
Montaż ruchomych elementów w basenie na pewno okaże się przydatny i funkcjonalny, podniesie wartość części basenowej, zapewniając wszechstronność korzystania dla odwiedzających.