Chociaż basen jest niezobowiązującym miejscem do zabawy, relaksu i treningu sportowego, obowiązują na nim pewne zasady związane z dobrym wychowaniem. Z publicznych basenów korzysta wiele ludzi, a wszyscy muszą jakoś podzielić się wspólną przestrzenią. Podstawową zasadą jest zawsze bezpieczeństwo i szacunek do drugiej osoby.

Nie hałasujemy

Chociaż chlapanie się wodą sprzyja radosnym okrzykom, starajmy się na basenie nie hałasować. Wiele osób przychodzi w to miejsce aby się zrelaksować po ciężkim dniu pracy i krzyki po prostu je irytują. Obowiązuje ta sama zasada co w innych miejscach publicznych: z szacunku do innych zachowajmy ciszę.

Nie śmiecimy

Czasami zdarza się, że na basen ktoś w wniesie napój w butelce. Gdy ją opróżni, zostawia ją byle gdzie. Nie wolno tego robić. Dobry wychowanie nakazuje, aby butelkę wyrzucić do najbliższego kosza. Podobnie jest z innymi śmieciami. Jeśli podczas zabawy w wodzie porwiemy czepek, zniszczymy dmuchaną piłkę lub zerwiemy gumkę do włosów, nie zostawiamy ich na brzegu, tylko natychmiast wynosimy do kosza.

Nie chlapiemy

Pamiętajmy, ze na basen przychodzą nie tylko osoby, które potrafią już pływać, ale także ci, którzy dopiero się tego uczą. Dla nich woda jest jeszcze strasznym żywiołem i oswajają się z nią bardzo powoli. Dlatego nie wolno chlapać osób postronnych. Jeśli chcemy pochlapać się wodą z kolegą, należy to zrobić w niezatłoczonej części basenu.

Dbamy o basen

O wspólny basen musza dbać wszyscy. Dlatego na wszelkie próby niszczenia infrastruktury należy głośno reagować, lub zgłaszać je ratownikowi. Bardzo delikatne są zwłaszcza wodne place zabaw, dedykowane maluchom. Gdy widzimy rozbawionych dorosłych próbojących okiełznać miniaturowe zjeżdżalnie, nie bójmy się zgłosić tego najbliższemu ratownikowi.

Stajemy w kolejkach

Na basenach ze zjeżdżalniami czy innymi atrakcjami często powstają kolejki do zjazdu. Gdy chcemy skorzystać z jakiejś atrakcji należy spytać, kto jest ostatni w kolejce i ustawić się zaraz za nim. Wpychanie się na zjeżdżalnię jest nie tylko nieuprzejme, ale również niebezpieczne.