Zapewnienie ciepłej wody w basenie, to absolutna podstawa, o której powinniśmy pamiętać podczas przygotowania obiektu do użytku. Idealnie jeżeli temperatura wody oscyluje się pomiędzy 26 a 30 stopniami Celsjusza. Jak o to zadbać?

Pompy ciepła

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się podgrzewanie basenów za pomocą pomp ciepła typu powietrze-woda. Urządzenia te charakteryzują się wyjątkowo ekonomicznymi parametrami oraz wysokim komfortem użytkowania. Dzięki nim możliwe jest  szybkie oraz efektywne podgrzanie basenu zewnętrznego. Warto również wspomnieć, że koszt podłączenia pompy do instalacji, jest stosunkowo niewielki, a cena samego urządzenia znaczenie się obniżyła w przeciągu kilku ostatnich lat. Pompa działa najwydajniej w momencie, w którym temperatura powietrza oscyluje w granicach dwudziestu stopni Celsjusza.

Solary

Wydawać by się mogło, że dzięki instalacji solar, będziemy mogli cieszyć się w pełni darmową energią. Pomysł może i początkowo wydaje się fantastyczny, ale warto już na samym początku wziąć pod uwagę koszty, które będziemy musieli ponieść w związku z przebudową dotychczas posiadanej instalacji hydraulicznej oraz z przeprowadzaniem regularnych przeglądów. Należy również pamiętać, że podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby solary działały sprawnie, jest słoneczna pogoda.

Gałka basenowa

Rozwój współczesnej technologii sprawił, że gałki basenowe zostały zepchnięte do lamusa.  Do ich największych wad zaliczyć należy olbrzymie zużycie energii elektrycznej. Warto jednak wspomnieć, że same grzałki są stosunkowo tanie w zakupie, a ich instalacja w basenie jest wyjątkowo prosta i zajmuje niewiele miejsca.

Wymienniki ciepła

Montowanie wymienników ciepła, to stosunkowo nowa metoda ogrzewania basenów. Z powodu konieczności wykorzystania instalacji C.O. wymienników używa się przeważnie w obiektach zamkniętych. Należy również wspomnieć, że na obecnym rynku bez najmniejszego problemu znajdziemy szeroki wybór basenowych wymienników ciepła, a ich instalacja nie zalicza się do najbardziej skomplikowanych czynności.