Utrzymanie i prowadzenie basenu publicznego to wyjątkowo odpowiedzialne przedsięwzięcie. Prowadzący pływalnię ma bowiem obowiązek zapewnić warunki bezpieczeństwa osobom korzystającym z niecki, co ściśle regulują przepisy prawne. Jest w nich mowa m.in. o tym, że basen musi być pod stałą obserwacją ratowników oraz że powinien być wyposażony w sprzęt ratowniczy oraz w apteczkę i sprzęt pierwszej pomocy.

Koło ratunkowe

Jaki sprzęt i jakie akcesoria powinny znaleźć na każdym basenie? Zacznijmy od najbardziej podstawowego sprzętu ratowniczego, czyli koła ratunkowego. Koło może być używane samodzielnie lub w połączeniu z linką, którą można do niego przywiązać. Przed  zakupem, koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiada ono wymagane atesty.

Podobną funkcję jak koło pełnią pasy ratownicze, których również nie powinno zabraknąć na basenie. Uzupełnieniem podstawowego asortymentu ratunkowego są kamizelki ratunkowe.

Chwytak ratownika

Przydatnym akcesorium jest ponadto chwytak ratownika, którego można używać w połączeniu z rurkami teleskopowymi. Dzięki niemu jest możliwe szybkie ściągnięcie ratowanego na brzeg basenu.

Krzesło ratownika

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na pływalni warto zdecydować się na zakup krzesła ratownika. Krzesła ratowników to obrotowe krzesła montowane u brzegu basenu, które znacznie zwiększają zasięg widzenia. Ich instalacja jest polecana w przypadku niecek basenowych, z których korzystają dzieci.