Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chlorowaniu szokowy
Aby utrzymać basen w dobrym stanie, musimy nieustannie dbać o stan wody. Istotne jest, aby przeprowadzić procesy, które sprawią, że w wodzie nie rozwiną się grzyby, bakterie oraz inne drobnoustroje. Wodę basenową należy też od czasu do czasu przechlorować, ponieważ nagły wzrost zawartości chloru likwiduje mikroorganizmy, które występują w wodzie basenowej. Przechlorowanie do inaczej punkt przełamania, który pomaga rozwiązać problem chloru związanego w wodzie basenowej. Gdy zauważymy zabarwienie lub zmętnienie wody w basenie zalecamy zastosowanie chlorowania szokowego, które pozwoli uzyskać pożądany efekt krystalicznie czystej wody.
Chlorowanie szokowe – co to znaczy?
Duża liczba osób na basenie lub upały mogą spowodować, że woda w basenie przybierze kolor zielonkawy lub zacznie wydzielać intensywny zapach chloru i podrażni oczy. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się chloraminy – oznacza to, że woda nie jest wystarczająco zdezynfekowana. Wtedy należy przeprowadzić dezynfekcję szokową. Dla pewności powinno przeprowadzać się szokowe chlorowanie co najmniej raz w miesiącu lub – w zależności od potrzeb – częściej. Przeprowadza się je środkami chlorowymi stosując zwiększone dawki dozowania według wskazań w instrukcjach.
Dlaczego chlorowanie szokowe jest niezbędne?
Prawidłowa wartość pH wody basenowej mieści się w zakresie od 7.0 do 7.4. Naturalnym jest ciągły wzrost pH w wodzie basenowej i konieczność stosowania środka obniżającego pH. Należy regularnie kontrolować pH wody testerem i korygować jego wartość odpowiednimi środkami.
Po przeprowadzeniu chlorowania szokowego, zmiany w wyglądzie wody obserwuje się wkrótce po zabiegu. Do całkowitego zużycia dodanych chemikaliów dochodzi po kilku godzinach – w zależności od kilku czynników m in. temperatury wody, pH czy cyrkulacji wody.
Czasem woda po takim zabiegu pozostaje lekko mętna. W takim wypadku sprawdzamy jeszcze raz pH i jeśli trzeba korygujemy. Następnie możemy przejść na tryb normalnej filtracji. W większości przypadków woda po kilku kolejnych dniach powraca do pożądanego stanu.
Oprócz chloru na rynku jest wiele dostępnych preparatów, które uzdatnią wodę, utrzymają jej przejrzystość oraz zapobiegną intensywnemu rozrostowi glonów i bakterii. Ich dobór uzależniony jest m.in. od materiałów, z których wykończona jest powierzchnia basenu.
Produkty do chlorowania
Chemia basenowa na bazie chloru szybko i skutecznie poprawia jakość wody. Usuwa mętność i zanieczyszczenia bakteriami. W prawidłowo utrzymanym basenie dobrej jakości chlor nie wydziela przykrego zapachu.
Chlorowanie szokowe przyniesie zadowalający efekt, jeśli zastosujemy dobre jakościowo produkty chemiczne. Specyfiki służące do chlorowania dostępne są pod postacią granulatu, tabletek i pudru i można je znaleźć w naszym katalogu. Niektóre produkty mogą być dostarczone do wody basenowej bezpośrednio, przy włączonym filtrze. Czas, jaki należy odczekać przed przystąpieniem do korzystania z basenu, w którym zastosowane zostało chlorowanie szokowe wynosi kilka dni.
Podczas chlorowania pamiętajmy o bezpieczeństwie – niezbędne są ochronne rękawice i ostrożność podczas dozowania produktów.