Pływalnie cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Od lat są one chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Nic dziwnego – pływanie, to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego, to również, a może przede wszystkim świetna forma aktywności fizycznej. O ile w przypadku osoby dorosłej wybór pływalni nie wydaje się zbyt skomplikowany o tyle, problem zaczyna się w momencie, w którym szukamy obiektu przystosowanego do wizyt z dziećmi.

Jak wybrać basen?

Wybór pływalni nie powinien być przypadkowy. Najważniejsze są nasze oczekiwania. W zależności od nich będziemy mogli zdecydować, czy wystarczy nam basen przeznaczony wyłącznie do pływania, czy może potrzebujemy korzystać z obiektu, który wyposażony został w strefę rekreacyjną. Wybierając pływalnię, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy basen jest zadbany, oraz czy posiada natryski. Wbrew pozorom ważna jest również ilość i wielkość szatni, a także to, jaki mamy dojazd do obiektu.

Nauka pływania

Jeżeli szukamy pływalni dla dzieci, które nie potrafią pływać, to ważnym elementem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, będzie oferta zajęć dodatkowych. Większość basenów organizuje zajęcia z instruktorem. Pamiętajmy, że nauka dzieci, to wielka odpowiedzialność, dlatego konieczne będzie upewnienie się, czy instruktor, w trakcie prowadzenia zajęć, przebywa z maluchami w wodzie. Trzeba również wiedzieć, że zajęcia powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od wieku dziecka. Niemowlaki oraz dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia, powinny przebywać w wodzie o temperaturze 31 stopni Celsjusza. Dzieci starsze mogą uczęszczać na zajęcia przeprowadzane na basenach sportowych, w których temperatura wody wynosi 28 stopni. Jeżeli jednak nasz maluch jest zmarzluchem, to konieczne może okazać się kupno specjalnej pianki, która zatrzymuje ciepło w organizmie i nie krępuje ruchów. Warto również wspomnieć, że tego typu strój zwiększa poziom bezpieczeństwa dziecka i ułatwia demonstrowanie ćwiczeń instruktorowi.