Chronią basen przed dziećmi i zwierzętami oraz przed dostępem niepowołanych osób, zabezpieczają przed różnego typu zanieczyszczeniami, uniemożliwiają się rozmnażanie się bakterii i alg, utrzymują ciepło w akwenie – takie są najważniejsze zalety posiadania przykryć i zwijarek basenowych. Zdecydowanie warto w nie zainwestować, gdyż są gwarantami bezpieczeństwa wokół zbiornika wodnego.
Podpowiadamy, które rodzaje przykryć są odpowiednie do ochrony przydomowego basenu.

Przykrycia basenowe

Najprostszym sposobem zabezpieczenia basenu jest wybór przykrycia bąbelkowego montowanego na specjalnych prowadnicach. Osłona ta jest dostępna w wielu kształtach, w tym również nieregularnych, dlatego dobór odpowiedniego przykrycia nie będzie stanowił problemu.
Innym rodzajem osłony powierzchni niecki basenowej są przykrycia piankowe, które są szczelniejsze i wytrzymalsze dzięki temu, że posiadają dodatkową warstwę z pianki. Ponadto, przykrycia chronią przed nadmierną stratą ciepła.
Jeszcze solidniejszym zabezpieczeniem są przykrycia z poprzecznymi wzmocnieniami rurowymi, spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa i chroniące basenem przed dziećmi poniżej 5 roku życia.
Warto rozważyć też zakup przykryć zimowych, pozwalających na trwałe zabezpieczenie basenu na miesiące, w których z niego nie korzystamy. Ich zaletą jest to, że są wykonane z materiałów odpornych na działanie mrozu i warunków atmosferycznych.

Żaluzje basenowe

Alternatywą dla wspominanych rodzajów przykryć są żaluzje basenowe, będące zdecydowanie najwytrzymalszym zabezpieczeniem domowego akwenu. Żaluzje są wykonane ze sztywnych, połączonych ze sobą elementów PCV, a nad powierzchnią wody rozkłada się je przy zastosowaniu automatycznej zwijarki. Nie tylko chronią basen przed dostępem niechcianych osób, lecz także zatrzymują odpływ ciepła z wody.