Ruch to zdrowie, dlatego warto znaleźć taką dyscyplinę sportu, która będzie Ci odpowiadała pod niemal każdym względem i stanie się jednym ze sposobów zadbania o nie. Jeśli znudziło Ci się bieganie, jazda na rowerze czy też ćwiczenia na siłowni, nadszedł czas na spróbowanie innego rodzaju aktywności fizycznej. Ten poradnik został poświęcony aqua zumbie, która w ostatnim czasie zyskała sporą popularność. Na czym dokładnie ona polega? Dla kogo jest przeznaczona? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej – miłej lektury!

Aqua zumba – aktywność płynąca z prądem aktualnych trendów

Klasyczna zumba to taneczny trening łączący w sobie wszystkie elementy fitnessu (cardio czy pracę mięśni). Choreografie bazują przede wszystkim na tańcach latynoskich. Zumba została wymyślona w latach 90. przez Kolumbijczyka Alberta Pereza – przyjęło się, że powstała na zajęciach aerobiku, podczas których tancerz zapomniał zabrać ze sobą puszczanych w trakcie ćwiczeń płyt CD i pierwszą, znalezioną w samochodzie była właśnie ta z muzyką latynoską. W XXI wieku zumba uznawana jest za bardzo popularną aktywność fizyczną i to trenowaną nie tylko na sali tanecznej, ale też w basenie!

Aqua zumba to rodzaj aktywności fizycznej odbywającej się w wodzie. Jest ona przeznaczona dla każdego: osób starszych, jak również młodych, kobiet i mężczyzn. Zajęcia odbywają się w grupach pod okiem instruktora, który pokazuje kroki/ćwiczenia. Woda sięga zazwyczaj do pasa, dlatego nieumiejętność pływania nie jest przeciwwskazaniem do wzięcia w nich udziału. Trening aqua zumby trwa zwykle godzinę. Jeśli chodzi o choreografie, to w ich skład wchodzą m.in. wykopy, szybki bieg z unoszeniem kolan do góry, skakanie czy kręcenie biodrami. Gdzie odbywają się zajęcia z aqua zumby? Basen wewnętrzny, zwykle ten o głębokości 1,20 m (choć niekiedy niecka może liczyć powyżej 1,40 aż do 1,70 m – wtedy mamy do czynienia z wersją dla osób zaawansowanych, dobrze umiejących pływać) na pływalniach publicznych jest najpopularniejszym wyborem, na którym mają miejsce tego typu treningi.

basen z zadaszeniem

Korzyści płynące z uczestnictwa w zajęciach aqua zumby

Zalet, które przemawiają za zapisaniem się na zajęcia aqua zumby, jest naprawdę sporo. Do najważniejszych zaliczyć można: odciążenie pleców, poprawę koordynacji ruchowej, ujędrnienie całego ciała, jak również wzmocnienie go. Co więcej, ponoć w ciągu godzinnych zajęć z aqua zumby można spalić już około 300-400 kalorii. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, tego rodzaju aktywność jest dedykowana każdemu, kto tylko zechce jej spróbować. Mogą z niej skorzystać np. osoby otyłe, będące po urazach czy seniorzy.

Pozostałe zalety w regularnym uczęszczaniu na zajęcia z aqua zumby:

  • likwidacja cellulitu,
  • pomoc w pozbyciu się toksyn z organizmu,
  • zniwelowanie bólu kręgosłupa oraz stawów,
  • poprawa samopoczucia,
  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawa wydolności organizmu,
  • wysmuklenie sylwetki,
  • zredukowanie napięcia oraz stresu.

Basen przydomowy a zajęcia z aqua zumby

Jesteś w posiadaniu prywatnego basenu? Nie masz sposobności udania się na zajęcia z aqua zumby organizowane na pływalni? W takim razie zorganizuj je u siebie! Na YouTube jest dużo filmów przedstawiających – krok po kroku – jakie ćwiczenia można wykonywać w jej ramach. Jednak trzeba pamiętać, by nie zrobić sobie krzywdy, a poziom ich trudności dopasować do indywidualnych predyspozycji fizycznych. Prywatny basen wkopywany z zadaszeniem jest idealnym miejscem do treningów aqua zumby. Zazwyczaj ćwiczenia mają charakter grupowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uskuteczniać tę aktywność fizyczną samodzielnie.

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Dlatego też warto znaleźć taką dyscyplinę sportu, w której czujesz się po prostu dobrze. Zajęcia z aqua zumby stanowią świetną propozycję dla miłośników energicznego tańca, fitnessu, jak również zabaw w wodzie. Poza tym, jeśli kochasz latynoską muzykę, jest to aktywność, której musisz spróbować!