Basen wewnętrzny lub zewnętrzny znacznie uatrakcyjnia ofertę hotelową, co w rezultacie przyczynia się do tego, że obiekt przyciąga większą liczbę gości niż ten, który go nie posiada. Jego dostępność szczególne znaczenie ma w przypadku rodzin z dziećmi, ponieważ najmłodsi wprost przepadają za kąpielami w basenie. Pomimo że jest to dość kosztowna inwestycja, to po dokładnej analizie korzyści, w tym głównie tych finansowych, niejeden właściciel rezydencji hotelowej decyduje się na nią. O czym musi pamiętać? Na to pytanie odpowiemy w poniższym wpisie blogowym.

Czy w hotelu musi znajdować się basen?

Wyposażenie hotelowe jest regulowane przepisami prawa (określa je ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych), a dodatkowo zależne od ilości gwiazdek posiadanych przez dany ośrodek. Warto wiedzieć, że hotele cztero- i pięciogwiazdkowe muszą mieć tzw. kompleks odnowy biologicznej, w skład którego wchodzą co najmniej dwa udogodnienia – basen, sauna, siłownia lub inne. Z założenia tego wynika, że nie każdy obiekt hotelowy powinien posiadać na swoim terenie luksusowy basen.

Baseny hotelowe – o czym nie wolno zapominać?

Strefa basenowa, która znajduje się na terenie ośrodka hotelowego, to miejsce uwielbiane przez wielu gości, gdyż można w niej zaznać prawdziwego relaksu oraz odpoczynku. Jednak podlega ona ścisłym kryteriom. Właściciele wszelkich rezydencji nie mogą zapomnieć, że decydując się w hotelu na basen, konieczne jest spełnienie wszystkich ustawowych wymogów, a więc zadbanie o odpowiednią opiekę ratowniczą. Nie ma co ukrywać, że najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa w strefie wodnej. O czym jeszcze na pewno nie można zapomnieć? Wymagane jest właściwe oznakowanie głębokości basenu, podanie zasad korzystania z niego (w postaci regulaminu), a także zakupienie wyposażenia (kół i innego sprzętu).

Kolejną, istotną kwestią jest dokonanie analizy zagrożeń przez zarządzających basenami. Polega ona na identyfikacji miejsc, w których występuje ryzyko dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących strefę wodną do pływania, zażywania kąpieli, uprawiania sportu czy odpoczynku. Badanie to pokazuje jednocześnie, jak łatwo o wypadek na basenie, a zarazem jak trudno jest zauważyć osobę tonącą, gdy ta znajduje się w mało zauważalnych miejscach (w martwych punktach) na obiekcie. Z tego też względu ważne jest określenie nadzoru ratowniczego oraz sprecyzowanie sposobu oznakowania. Jak widać, budowa basenów hotelowych to jedno, ale później należy zadbać o to, by spełniały one wszystkie wymogi mające na celu ochronę osób z nich korzystających.

basen kryty

Natomiast w przypadku małych basenów hotelowych nie zawsze konieczne jest zatrudnienie na pełen etat ratownika – nie oznacza to jednak, że można zaprzestać sprawowania kontroli nad osobami zażywającymi w nich kąpieli. Dlatego właściciele hoteli decydują się na zainstalowanie świetnej klasy kamer monitorujących ten obiekt z recepcji czy też z innego, wyznaczonego do tego miejsca. Ponadto mogą oni znacznie ograniczyć godziny korzystania z basenu, dzięki czemu nie będzie wymagane zatrudnienie ratownika na cały etat, a jedynie na kilka godzin w ciągu dnia, np. na 2 czy 3. Oczywiście nie ma co ukrywać, że niezbędny jest również dobrze skonstruowany regulamin, w którym należy zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, np. te mówiące o tym, że dzieci zawsze powinny znajdować się w basenie pod opieką osób dorosłych.

Podsumowując…

Do osoby zarządzającej danym obszarem wodnym należy:

  • umieszczenie w ogólnodostępnym miejscu informacji dot. zasad, w tym ograniczeń, korzystania z obszaru wodnego, a także sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi,
  • wytyczenie strefy dla osób umiejących, jak również nieumiejących pływać,
  • wydzielenie brodzika dla najmłodszych użytkowników basenu,
  • w przypadku dużych basenów hotelowych i aquaparków zatrudnienie ratowników, których zadaniem jest stała kontrola wyznaczonego obszaru wodnego,
  • utworzenie stanowiska służącego do obserwacji basenu,
  • wyposażenie kąpieliska w wysokiej klasy sprzęt ratunkowy, a także w urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze,
  • oczyszczanie powierzchni dna obszaru przeznaczonego do pływania/kąpieli, np. za pomocą odkurzacza basenowego, z przedmiotów, które mogą spowodować skaleczenie lub innego typu wypadek,
  • przekazywanie informacji o dopuszczalności bądź o zakazie korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego.

Kryty basen zewnętrzny bądź ten, który znajduje się we wnętrzu hotelu, stanowi doskonały pomysł inwestycyjny, który na pewno przyciągnie dużą grupę gości. Przed zdecydowaniem się na jego budowę trzeba zaznajomić się ze wszelkimi wymogami oraz normami, które muszą być spełnione, aby dana strefa wodna była w pełni bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Natomiast sam projekt basenu hotelowego warto powierzyć profesjonalistom.