Nie ma co ukrywać, że posiadanie osobistego basenu uznawane jest zazwyczaj za synonim bogactwa oraz życia w dobrobycie. Jednak nie każdą przydomową pływalnię można określić mianem luksusowej. Pojawia się więc zagwozdka, czym powinien charakteryzować się ekskluzywny basen? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym wpisie.

Baseny designerskie – charakterystyka

Budowanie basenów, definiowanych jako luksusowe, należy rozpocząć od dobrego projektu. Najlepiej, aby był on przygotowany przez specjalistów, którzy profesjonalnie pomogą w doborze technologii, urządzeń bądź prawidłowego zagospodarowania otoczenia wokół basenu. Oczywiście, kolejnym etapem – niezwykle istotnym – jest samo jego wykonanie. Nowoczesne baseny wymagają zastosowania innowacyjnych materiałów o wysokiej jakości. Muszą cechować się one przede wszystkim ponadprzeciętną trwałością, wyjątkowym designem, a także odpornością na promieniowanie UV (w przypadku basenów zewnętrznych), zabrudzenia czy też działanie pleśni, grzybów oraz środków chemicznych. Ciekawym, unikalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na instalację fontanny multimedialnej, pełniącej głównie funkcję dekoracyjną, ale nie tylko (patrz: poprzedni wpis).

Poza tym, warto przemyśleć kwestię doboru efektownego oświetlenia basenowego. Lampy LED – sterowane za pomocą pilota – stanowią doskonały wybór dekoracyjny. Montuje się je głównie wewnątrz konstrukcji basenu. Występują w wielu wersjach kolorystycznych. Co ciekawe, niektóre modele umieszcza się bezpośrednio na wodzie, na której to się unoszą.

A może tak basen z hydromasażem?

Jest to rozwiązanie łączące w sobie zarówno jacuzzi, jak i przestrzeń do pływania. Czym wyróżnia się ten innowacyjny rodzaj basenu? Posiada on strefę do siedzenia, – w tym siedziska do hydromasażu. Jednak w odróżnieniu od standardowego jacuzzi umożliwione jest również pływanie i to nawet w miejscu – dzięki wytwarzanej fali i oporowi, jaki stawia przeciwprąd. Luksusowy basen z hydromasażem jest dedykowany wszystkim miłośnikom błogiego relaksu w wodzie. Znakomicie prezentuje się on nawet w małych ogródkach. Niektóre z dostępnych na rynku modeli posiadają także bieżnię pływacką, która świetnie sprawdzi się do treningów aqua aerobic, boksu wodnego, a także – co zaskakujące – surfingu.

Przestrzeń wokół basenu ogrodowego

Wymarzony basen już zaprojektowany? Teraz przyszedł czas na ciekawą aranżację otoczenia znajdującego się wokół niego. Doskonałym pomysłem jest zdecydowanie się na zakup gustownie prezentujących się mebli ogrodowych, np. leżaków, na których to można zażyć kąpieli słonecznej, zjeść posiłek czy też zrelaksować się po męczącym pływaniu. Nie można również zapomnieć o wyłożeniu przestrzeni wokół basenu płytkami antypoślizgowymi, dzięki którym zminimalizowane zostaje ryzyko poślizgnięcia. Ponadto niezwykle ważne jest jego zadaszenie: niskie, średnie bądź wysokie. Największą popularnością cieszy się to wykonane z poliwęglanu – tworzywo to jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz skutecznie zapobiega wychładzaniu się wody.

Luksusowe baseny powinny być wykonane z najwyższej jakości, a także estetycznie prezentujących się materiałów, które wpływają na ich wytrzymałość i wygląd. Dla miłośników innowacyjnych rozwiązań dedykowane są modele z hydromasażem czy też te z fontanną multimedialną. Zaprojektowanie basenu warto powierzyć profesjonalistom, którzy na pewno zaproponują najlepsze rozwiązania związane z jego budową oraz dokonają wstępnej wyceny.