Decydując się basen ogrodowy, należy pomyśleć o przydatnych akcesoriach, takich jak: drabinka (umożliwiająca zarówno wejście do niego, jak i wyjście) czy też wysokiej jakości pokrywa. Oprócz tego warto zdecydować się na mniej oczywiste, a także unikalne rozwiązania dotyczące jego aranżacji. Oryginalnym wyborem jest zainstalowanie m.in. fontanny multimedialnej – podświetlanej ze zmieniającymi się strumieniami wody.

Fontanna – wyjątkowa instalacja do basenu ogrodowego

Fontanny basenowe stanowią doskonały dodatek przede wszystkim do zbiorników zewnętrznych. Ich budowa to często kosztowna inwestycja, ale efekt, jaki dają, wart jest każdego grosza. Głównym zadaniem fontanny jest wzbogacenie aranżacji ogrodowej, ale żeby było to możliwe, konieczne jest wybranie takiego modelu, który perfekcyjnie wkomponuje się w ogólne otoczenie. Na rynku dostępne są m.in. fontanny klasyczne, multimedialne czy też interaktywne. Niezwykle oryginalne są konstrukcje wodne z kolorowym podświetleniem typu LED – tego typu efekty świetlne doskonale prezentują się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Poza tym subtelnie tryskająca woda zapewni dawkę przyjemnego orzeźwienia w upalne dni.

Fontanny – charakterystyka

Fontanna, czyli urządzenie wodne wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dyszy bądź dysz, stanowi wyjątkową dekorację przestrzeni basenowej. Ma wiele zalet, np. oczyszcza i ochładza powietrze, usuwając z niego szkodliwy dla zdrowia pył. Jak działają tego typu wodne instalacje? Do trzonu doprowadzona jest pod odpowiednim ciśnieniem woda, a gdy opada, gromadzi się w basenie – basen w ogrodzie może być złożony z jednej lub kilku mis, dlatego też miejsce zamontowania tej wodnej konstrukcji zależne jest głównie od upodobań i wymagań jego posiadacza. Niekiedy w fontannach woda spływa również w formie kaskad (wykonanych z kamienia). W ostatnim czasie instalacje te cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak ich geneza sięga już czasów starożytnych. Wówczas, oprócz funkcji ozdobnych, pełniły one także rolę użytkową, a niekiedy były nawet miejscem kultu. Co ciekawe, w XIX wieku wprowadzono do ich produkcji nowe materiały, takie jak: stal, beton, szkło, tworzywa sztuczne oraz innowacyjne technologie, do których można zaliczyć:

– oświetlenie elektryczne;
– elektryczne pompy wodne;
– kontrolowany przez programy komputerowe strumień wody.

Fontanna europejska, a może arabska?

Fontanna europejska charakteryzuje się tym, że woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada z powrotem do niego. Jeżeli zaś chodzi o jej rodzaj arabski, to należy podkreślić, że w tego typu instalacjach woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, a jedynie wycieka z otworów po częściach konstrukcji.

Basen luksusowy – co kryje się pod tym terminem? Tak określany zbiornik wodny utożsamiany jest przede wszystkim z unikatowym, designerskim wyglądem, a także z solidną konstrukcją, poświadczoną zastosowaniem do jego budowy wysokiej jakości materiałów. Fontanny multimedialne bądź interaktywne stanowią doskonałą dekorację, która sprawia, że niejeden zbiornik zyskuje niepowtarzalny charakter.

A może tak wodny pokaz świetlny w prywatnym basenie? Decydując się na fontannę multimedialną, jest on jak najbardziej możliwy!