Wielu właścicieli domów jednorodzinnych z ogrodem marzy o posiadaniu własnego basenu. Jednak często zdarza się, że koszty budowy klasycznego basenu zagłębionego przekraczają możliwości domowego budżetu.

Ciekawą alternatywą dla basenów betonowych lub prefabrykowanych są baseny naziemne. Jakie są najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania?

Zalety basenów naziemnych

Największą zaletą basenów naziemnych jest to, że są łatwe i szybkie w montażu. Przed postawieniem basenu nie jest konieczne przeprowadzenie prac ziemnych czy wykonanie skomplikowanych instalacji, z czym musimy liczyć się, jeśli zdecydujemy się na budowę basenu zagłębionego.

Baseny naziemne  są produkowane w wielu rozmiarach, dzięki czemu o ich montaż możemy pokusić się nawet na działkach o niedużej powierzchni. Warto przy tym dodać, że są to baseny mobilne. Ze względu na łatwość demontażu możemy szybko przestawić je w inne miejsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że postawienie takiego basenu nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Konstrukcja niecek naziemnych jest lekka, a przy tym solidna. Ich ściany najczęściej są wykonane z fosforyzowanej i galwanizowanej blachy, podtrzymywanej przez wsporniki z metalu lub PVC. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez wiele sezonów.

Baseny naziemne są sprzedawane jako kompletne zestawy, wyposażone między innymi w filtry piaskowe, pompy, skimmery, dysze czy drabinki wejściowe. Po ich poprawnym złożeniu i uruchomieniu, nie musimy zawracać sobie głowy zakupem dodatkowym akcesoriów, tylko możemy cieszyć się orzeźwiającymi kąpielami we własnej niecce.

Wady basenów naziemnych

Jednak musimy pamiętać o tym, że z basenów naziemnych możemy korzystać tylko w sezonie letnim. Są niezastąpione w najcieplejsze dni roku, zapewniając upragnioną ochłodę, natomiast na jesień i zimę powinny zostać złożone. Przy nieprawidłowym przechowywaniu często nie nadają się już do użytku w następnym sezonie.

Wadą takiego rozwiązania jest również ubogi system filtracji, nie zawsze spełniający marzenia użytkowników o czystej i klarownej wodzie basenowej.

W ramach uzupełnienia należy dodać, że baseny naziemne mają o wiele mniej możliwości doposażenia w dodatkowe akcesoria niż baseny zagłębione oraz nie komponują się tak naturalnie z architekturą ogrodu jak niecki basenowe ukryte w ziemi.