Woda termalna ma wiele właściwości leczniczych, być może to właśnie dlatego jest tak ceniona przez ludzi na całym świecie. Zawiera minerały, które wydobywane są z głębokich warstw ziemi. Woda poprzez kontakt z warstwami skał pochłania liczne związki chemiczne, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. W wodach termalnych występują one w różnym stężeniu. Jednak najwięcej jest wapnia, działającego w sposób rozluźniający na organizm człowieka. Baseny termalne stanowią więc dobre rozwiązanie dla osób skarżących się na bóle mięśni, ale nie tylko, ponieważ do innych charakterystycznych dla nich właściwości prozdrowotnych należą: usprawnienie pracy serca, stabilizacja tętna oraz systemu nerwowego (obniżenie poziomu stresu) czy też usprawnienie gospodarki hormonalnej. Wszyscy mogą z nich korzystać – zarówno osoby starsze, jak i małe dzieci, w tym niemowlęta.

Top 5 basenów termalnych w Polsce

W Polsce baseny termalne cieszą się dużą popularnością już od kilku lat. Obecnie budowa basenów kąpielowych wykracza poza samą sferę pływacką (basenową). Najczęściej wokół nich znajdują się bowiem ośrodki wypoczynkowe – hotele, restauracje, bary czy też SPA.

Największym ośrodkiem na Podhalu posiadającym baseny termalne są termy Chochołowskie. Woda wydobywana jest tam z głębokości ok. 3600 m, a jej temperatura oscyluje w granicach od 32 do 36 stopni Celsjusza. Znajdziemy tu zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dla zażywających kąpieli termalnych czekają m.in.: zjeżdżalnie, rwące rzeki, strefa saun oraz jacuzzi solankowe. Obiekt ten oferuje również „strefę surowej wody” z beczkami napełnionymi naturalną wodą siarczkową. Woda ta korzystnie wpływa na skórę, układ krwionośny, a także stawy.

Popularnym kompleksem basenów znajdującym się u podnóża Tatr w Bukowinie Tatrzańskiej są termy Bukovina. Wody termalne czerpane tam są z odwiertów na głębokości ok. 2400 m z północno-zachodniego zbocza góry Wysoki Wierch. Znajduje się w nich 12 basenów, w których temperatura wody wynosi od 28–36°C i zawiera aż 28 składników mineralnych. Oprócz basenów goście mogą skorzystać z saun, zjeżdżalni, a także strefy SPA. Dla zgłodniałych czeka zaś restauracja „Na Wiyrchu”.

Kolejnym kąpieliskiem termalnym są położone u stóp XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich termy Uniejów. Swoje wody termalne czerpią z 3 odwiertów z głębokości ponad 2000 m. Oprócz basenów, do dyspozycji odwiedzających przygotowano także tężnię solankową czy też kompleks saun m.in. z basenem lodowym, czy też komorą śnieżną, w której to śnieg wytwarzany jest z czystej, mineralnej wody, niezawierającej dodatków chemicznych. Temperatura w tym miejscu waha się od -5 do -13°C. Obiekt ten wyposażony jest również w baseny dla dzieci, z których to jeden znajduje się na zewnątrz, a drugi w środku. Dla najmłodszych brzdąców przeznaczona jest natomiast strefa brodzikowa, do której to maluchy mogą zabrać wszystkie swoje zabawki, takie jak: wiaderko, łopatkę, dmuchane rękawki czy też koła do pływania. Termy te zostały uznane za jeden z 7 Nowych Cudów Polski przez magazyn „National Geographic Traveler”.

Termy Cieplickie to kompleks basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych ze strefą SPA. Te gorące źródła słyną w całej Europie z najwyższej na kontynencie zawartości krzemionki. Warto dodać, że osiągają one temperaturę nawet 87°C, jednak w termach tych woda – wydobywana z głębokości 1800 m – zostaje wcześniej odpowiednio schłodzona oraz przefiltrowana. Wielbiciele kąpielisk nie będą zawiedzeni, ponieważ czeka na nich mnóstwo rozmaitych atrakcji, przykładowo: trzytorowe zjeżdżalnie rodzinne czy też wodna huśtawka.

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju to obiekt wybudowany nad gorącym źródłem wody leczniczej. Przez wielu określany jest jako dzieło sztuki, ponieważ znajduje się on w barokowym gmachu z 1680 roku, a całość zakryta jest imponującą kopułą. Warto dodać, że dostępny dla gości okrągły basen codziennie napełniany jest świeżą wodą termalną. Przed laty pluskali się tam J.W. Goethe oraz caryca Katarzyna. Ponadto znajdują się tu także marmurowe wanny. W skład kompleksu wchodzi również zakład borowinowy, w którym to pacjenci korzystają m.in. z popularnych kąpieli borowinowych. Zabiegi lecznicze wykonuje się tam przy użyciu wody siarczkowo-fluorkowej.

Baseny termalne stanowią perfekcyjne rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Zazwyczaj są to kompleksy zapewniające dużą ilość atrakcji, dzięki czemu nawet szybko nudzące się dzieci będą w siódmym niebie! Jest to sposób na miłe oraz aktywne spędzenie wolnego czasu ze swoimi najbliższymi. To postawienie nie tylko na rozrywkę, ale również na swoje zdrowie.