Temat ten niestety nie jest zbyt często poruszany, a to duży błąd! W tym wpisie blogowym weźmiemy pod lupę zarówno basen kąpielowy publiczny, jak i prywatny – zasady dotyczące zadbania o higienę w obu tych przypadkach powinny być podobne, jak nie takie same. Wiele osób uważa, że wzięcie prysznica przed wejściem do basenu nie jest konieczne, ponieważ wodę się chloruje, więc usunięte zostają z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie zawsze również znajdujemy czas, aby umyć dokładnie swoje ciało po wyjściu już z pływalni, tłumacząc sobie, że wieczorna kąpiel zmyje z nas chlor czy też ewentualne bakterie. Nic bardziej mylnego – prysznic należy brać przed i zaraz po wyjściu z basenu!

Co musisz wiedzieć…

Na wstępie trzeba podkreślić, że w basenie prywatnym jest mniej drobnoustrojów, bakterii, a także innych zanieczyszczeń niż w tym publicznym, z którego korzysta przecież masa osób. Z tego też względu, jeżeli taka inwestycja jest w zasięgu naszych marzeń oraz funduszy, to warto zdecydować na budowanie basenu na użytek tylko i wyłącznie prywatny. Mimo że w basenach publicznych znajduje się znacznie większa ilość niepożądanych bakterii, potu, złuszczonego naskórka oraz przykrych wydzielin, to nie oznacza to, że w przypadku kąpielisk prywatnych można zapomnieć o wzięciu prysznica przed, jak również po wyjściu z wody.

Czy chlor zabije wszystkie bakterie?

Niestety nie. Bez wątpienia chlorowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, jednak nie gwarantuje, że nie złapiemy na basenie jakieś niepożądanej infekcji (np. zapalenia spojówek, grzybicy paznokci czy skóry). Chlor nie działa natychmiast, a ponadto nie wszystkie zarazki są przez niego usuwane. Co ciekawe, w niektórych przypadkach bakterie zostają w pełni wyeliminowane dopiero po kilku dniach.

prysznic po basenie

Pływanie w basenie = obowiązkowy prysznic przed i po

Aby móc w pełni cieszyć się pływaniem w basenie, bez strachu, że nabędziemy bardziej lub mniej poważną dla naszego organizmu infekcję, nie można zapominać o niezwykle dokładnym prysznicu zarówno przed, jak i po kąpieli.

  • a) Prysznic przed każdorazowym wejściem do basenu – dokładnie myjemy całe ciało, w tym newralgiczne punkty, takie jak pachy, stopy, a także miejsca intymne. W tym celu należy zastosować wysokiej jakości żele, płyny oraz szampony do włosów.
  • b) Prysznic po pływaniu – jest równie ważny co ten wzięty przed wejściem do basenu, ponieważ to dzięki niemu pozbywamy się ze skóry chloru, bakterii, drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń. To również świetny sposób, aby uniknąć ewentualnych podrażnień czy wysypki.

Prysznice basenowe stanowią obowiązkowy element wyposażenia kąpielowej przestrzeni. Sytuacja zostaje nieco ułatwiona w przypadku basenów prywatnych wewnętrznych – wtedy to kąpiel można wziąć w domowej łazience i nie decydować się na inwestycję w dodatkowy natrysk. W momencie, gdy posiadamy basen przydomowy, to jednak warto, aby prysznic znajdował się na terenie naszego ogrodu. W ofercie AstralPool dostępne są wysokiej jakości natryski, które rewelacyjnie sprawdzą się zarówno do obiektów kąpielowych użyteczności publicznej, jak i do zastosowania prywatnego. Można zdecydować się m.in. na modele z pokrętłem, timerem czy nawet na brodziki prysznicowe.

Dokładny prysznic wzięty zarówno przed wejściem na kąpielisko, jak i po wyjściu z basenu stanowi obowiązkowy punkt na liście osoby, która zażywa w nim kąpieli. Wydawać by się mogło, że jednorazowe nieumycie swojego ciała po opuszczeniu pływalni publicznej bądź basenu prywatnego uszłoby nam na sucho, ale niestety tak nie jest. Nigdy nie wiadomo, kiedy drobnoustroje, chlor czy też bakterie, które pomimo odpowiedniej dezynfekcji są obecne w wodzie, przyczynią się do utraty przez nas zdrowia. Z tego względu należy pamiętać, że nawet kilkuminutowy prysznic uchroni przed niepożądanymi skutkami zażywania basenowych kąpieli.