Zadaszenie basenu to niezwykle przydatne rozwiązanie, za pomocą którego utrzymanie go w nienagannym stanie jest dużo prostsze, niż jak ma to miejsce w przypadku niecek otwartych – wówczas nie przedostają się do niego różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jednak należy pamiętać, że zdecydowanie się na tę konkretną opcję nie jest równoznaczne z zaprzestaniem prac porządkowych, gdyż o zadaszenie basenu trzeba odpowiednio dbać, by przez długi czas spełniało swoją użytkową funkcję. W tym wpisie blogowym omówimy, na co należy zwrócić uwagę, a także co zrobić, by przykrycie nie straciło na swojej jakości. Miłej lektury!

5 najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać!

Obecnie niejeden basen ogrodowy ziemny posiada wysokiej jakości zadaszenie, które zabezpiecza przed przedostaniem się do wody różnego rodzaju drobnoustrojów, bakterii, a także liści, trawy czy owadów. Nie można jednak zapominać, że już po zamontowaniu odpowiedniego przykrycia niecki konieczna będzie ciągła dbałość o nie. Oto najważniejsze wskazówki podpowiadające, na co zwrócić szczególną uwagę.

zadaszony basen

1. Regularne czyszczenie i konserwacja

Jeśli chodzi o czyszczenie oraz konserwację zadaszenia basenu, to dla osiągnięcia pożądanych rezultatów niezbędna jest regularność – przynajmniej 2 razy do roku (najlepiej wiosną oraz jesienią: przed i po sezonie kąpielowym) powinno się przeprowadzić konieczne prace porządkowe, a także pielęgnacyjne. Podczas nich najważniejsze jest usunięcie wszelkich znajdujących się na zadaszeniu liści czy gałązek mogących przyczynić się do jego zarysowania/uszkodzenia.

2. Kontrola stanu technicznego

Zadaszenie, jak każda inna tego typu konstrukcja – nawet w przypadku niezwykle wysokiej jakości – może ulec uszkodzeniu, dlatego tak ważne są częste kontrole techniczne. Wykonuje się je, by sprawdzić stan wszystkich składających się na dane przykrycie basenowe elementów, np. śrub czy mocowań, a także ocenić, czy na jego powierzchni są widoczne pęknięcia, pojawiła się rdza bądź innego typu defekty. Po ich stwierdzeniu trzeba jak najszybciej zająć się usuwaniem wszelkich usterek, gdyż małe uszkodzenia mogą szybko się pogłębić – działaj natychmiast po ich wykryciu!

3. Smarowanie ruchomych części

Jak wcześniej już pisaliśmy, warto co jakiś czas sprawdzić, czy poszczególne elementy metalowe zadaszenia są w nienagannym stanie, np. ich powierzchnia nie zardzewiała. Jednak korozji można przeciwdziałać na długo wcześniej, zanim się pojawi. W jaki sposób? Poprzez użycie odpowiedniego smaru, który usprawni płynność działania mechanizmów, jak również zapobiegnie pojawieniu się rdzy (świetnie sprawdzi się w tym wypadku także wysokiej jakości farba antykorozyjna). Dla jak najlepszych efektów czynność tę warto wykonywać co najmniej raz w roku.

4. Pielęgnacja zadaszenia w sezonie zimowym

Pomimo tego, że basen zewnętrzny w sezonie zimowym zwykle nie jest używany, nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o pielęgnacji jego zadaszenia. Niestety, ale obfite opady gradu czy też śniegu mogą doprowadzić do przeciążenia całej konstrukcji. Dlatego po każdym takim załamaniu pogody warto sprawdzić, czy zadaszenie nie uległo widocznemu uszkodzeniu mechanicznemu. Chcąc uniknąć przykrych skutków związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, trzeba już zawczasu użyć przeznaczonych do tego celu środków zabezpieczających. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

5. Zastosowanie sprawdzonych środków ochronnych

Aby utrzymać zadaszenie basenowe w doskonałym stanie, konieczne będzie zastosowanie specjalnych preparatów ochronnych, których zadaniem jest zabezpieczenie jego powierzchni m.in. przed promieniowaniem UV, ekstremalną temperaturą, gradem, deszczem lub śniegiem. Co ciekawe, dzięki tym środkom można również wydłużyć żywotność materiałów, z jakich wykonano zadaszenie basenu, ponieważ wykazują one tego typu właściwości (wystarczy prawidłowo dobrać preparat).

Odpowiednie dbanie o zadaszenie basenowe to konieczność, by przez długi czas spełniało one swoje funkcje, a przy tym prezentowało się nienagannie. Dlatego regularne czyszczenie, konserwacja, jak również inspekcje techniczne są w tym wypadku niezbędne. Warto zaznaczyć, że bazując na naszych wskazówkach, zadbasz o zadaszenie basenowe w najlepszy możliwy sposób. Ten poradnik miał być motorem do działania, udało się nam Ciebie zmotywować? Mamy nadzieję, że tak!