Domowy basen dostarcza mnóstwo relaksu i dobrej zabawy. Aby korzystanie z niego było komfortowe i przyjemne należy zadbać o odpowiedni stan wody w basenie. Uzdatnianie chemiczne ma  na celu zabezpieczenie użytkowników przed zagrożeniami biologicznymi ze  strony bakterii, wirusów i glonów oraz przed zanieczyszczeniem  zawiesinami. Warto zatem poznać dostępne metody uzdatniania wody w  basenie.

Na czym polega dezynfekcja basenu?

Podstawowym procesem uzdatniania wody jest dezynfekcja. Jest ona  stosowana również w przypadku basenów publicznych. Zabieg polega na  unieszkodliwieniu bakterii i wirusów, które mogą stanowić zagrożenie dla  zdrowia człowieka. W przypadku dezynfekcji kluczową kwestią  jest właściwy dobór środka, który wyeliminuje mikroorganizmy, a  jednocześnie nie będzie wpływał negatywnie na zdrowie użytkowników.

Dezynfekcja może mieć charakter długotrwały lub szybki. Ta druga  metoda jest stosowana przeważnie w przypadku wcześniejszych zaniedbań i  dużego nagromadzenia mikroorganizmów w basenie. W procesie dezynfekcji  używa się przede wszystkim środków na bazie chloru, ozonu oraz soli oraz promieniowania ultrafioletowego – lamp UV.

Do dezynfekcji basenu z wykorzystaniem środków na bazie chloru używa się najczęściej podchlorynu sodu oraz dwutlenku chloru.

Co ciekawe związki te są podawane do instalacji wody pitnej. W  przypadku dezynfekcji basenu stosuje się ich wyższe stężenia. Główną  zaletą środków na bazie chloru jest wysoka skuteczność oraz długotrwały  efekt działania. Niestety preparaty te mają negatywny wpływ na komfort kąpieli. Mogą też niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm. Środki na bazie chloru występują w postaci  płynnej, półpłynnej, jako tabletki lub granulki.

Ozon jest związkiem bezzapachowym. Jego rozkład nie wywołuje żadnych  efektów ubocznych. Brak nieprzyjemnego zapachu wyraźnie odróżnia go od  chloru. Zastosowanie ozonu daje także wysoką skuteczność dezynfekcji. To najskuteczniejsze narzędzie powodujące, że woda w naszym basenie jest bezpieczna – pozbawiona wirusów i bakterii. Ozon rozbija też nieprzyjemnie pachnące chloraminy, powodując większy komfort przebywania w wodzie.

Chlorek sodu, czyli popularna sól kuchenna, jest coraz częściej  stosowany w przypadku basenów domowych. Do podstawowych zalet tej metody  możemy zaliczyć niskie koszty oraz brak negatywnego oddziaływania na  użytkowników.

Dezynfekcja basenu promieniami UV polega na oświetlaniu wody w basenie za pomocą specjalnych lamp.

Promienie UV mają działanie bakteriobójcze. Niszczą również wirusy. Stosowanie lamp ultrafioletowych jest również bardzo popularną metodą wspomagania dezynfekcji zarówno na basenach prywatnych jak i publicznych pływalniach.

Na czym polega koagulacja basenu?

Kolejnym ze sposobów poprawy jakości wody w basenie jest koagulacja. Woda podczas krążenia w obiegu zamkniętym jest poddawana filtracji. Na  filtrach osadzają się cząstki o określonych wymiarach. Te o mniejszych  rozmiarach przepływają przez filtr i wracają do basenu. W dłuższej  perspektywie prowadzą one do zmętnienia wody w basenie oraz wywołują  nieprzyjemny zapach wody. Ponadto stwarzają optymalne warunki do rozwoju  mikroorganizmów.

Dlatego właśnie stosuje się koagulację, czyli proces zlepiania małych cząstek w większe, które mogą być wychwycone przez filtr.

Do najbardziej efektywnych środków koagulacji należą związki żelaza oraz glinu. Najczęściej występują one w postaci płynnej lub półpłynnej.

Na czym polega korekcja pH?

Uzdatnianie wody wymaga również odpowiedniego środowiska chemicznego. Wynika to z faktu,  że skład chemiczny wody ma bezpośredni wpływ na tempo rozwoju bakterii, wirusów oraz glonów. Oddziałuje także na zdrowie użytkowników. Dlatego tak ważny jest prawidłowy wskaźnik pH. Parametr ten określa stopień zakwaszenia wody. Optymalne pH, które blokuje rozwój mikroorganizmów oraz jest najbardziej korzystne dla działania środków chemicznych, zawiera się w przedziale 6-8. Najlepszy wskaźnik dla użytkowników basenu wynosi 7-7,4. Korekta pH do optymalnego poziomu jest wykonywana za pomocą specjalnych środków w formie płynnej lub granulowanej.

Na czym polega usuwanie glonów z basenu?

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja skutecznie usuwa większość mikroorganizmów. Niestety glony są dosyć specyficzne, ponieważ bardzo szybko przystosowują się do środowiska zewnętrznego. Przy dobrym nasłonecznieniu oraz w wysokiej temperaturze mogą rozwijać się nawet pomimo regularnej dezynfekcji basenu. Dlatego też co jakiś czas należy stosować specjalny preparat glonobójczy (algicyd). Algicydy występują w postaci półpłynnej lub granulowanej. Na rynku dostępne są również środki, które umożliwiają dezynfekcję i uzdatnianie wody w pełnym zakresie.

Stosując wybrane metody uzdatniania wody w basenie, nie można zapomnieć także o jego regularnym oczyszczaniu. Do usuwania zanieczyszczeń z dna basenu wykorzystywane są specjalne odkurzacze basenowe. Połączenie metod usuwania zanieczyszczeń oraz uzdatniania wody w basenie zapewni jego idealny wygląd oraz komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.