W przypadku ciągłej gonitwy z czasem, odczuwanej presji, a także przez nadmiar obowiązków domowych oraz zawodowych stres staje się nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Niestety, ale może on powodować bóle brzucha, migreny, a także wpływać na drżenie rąk czy przyspieszone bicie serca. Jednym ze sposobów walki z nim jest… skorzystanie z przydomowego basenu. W tym wpisie blogowym odpowiemy na pytanie, dlaczego pływanie bądź inne wodne aktywności redukują stres, a także udzielimy praktycznych porad wykorzystania własnej niecki do poprawy samopoczucia. Zapraszamy do lektury tego poradnika!

Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z regularnego pływania

Zazwyczaj, nawet posiadając całoroczny basen przydomowy, nie potrafimy znaleźć wystarczająco dużo czasu na skorzystanie z niego w tygodniu czy w weekend. Jednak to wielki błąd, ponieważ pływanie w niecce niesie ze sobą ogrom korzyści zdrowotnych, a w tym jest sposobem na zminimalizowanie odczuwanego stresu, o czym wspomnimy w dalszej części poradnika. Poprawa ogólnego samopoczucia, kondycji, koordynacji ruchowej, odciążenie stawów, wzmocnienie mięśni, a także lepsza wydolność sercowo-oddechowa – to wszystko możliwe jest dzięki pływaniu. Poza tym regularne sesje w basenie są zalecane też w rehabilitacji, np. pourazowej. A co ze zdrowiem psychicznym?

relaks w basenie

Pływanie jako środek na zminimalizowanie odczuwanego stresu

O ile o korzyściach fizycznych wynikających z pływania w basenie mówi się głośno, o tyle temat wpływu tej aktywności na zdrowie psychiczne jeszcze nie został wystarczająco nagłośniony. A przecież już sama obecność w wodzie skutkuje obniżeniem poziomu stresu, gdyż pozwala ukoić zszargane nerwy, jak również w pełni się zrelaksować. Co więcej, pływanie pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu nawet po wyjściu z basenu będziemy mieli dobry humor. Dodatkowo często w sytuacjach stresujących rezygnujemy z różnego rodzaju aktywności fizycznych, bojąc się, że nie podołamy intensywnemu treningowi – jest na to rozwiązanie! Ćwiczenia w wodzie są lżejsze, a zarazem łatwiejsze, więc jesteśmy w stanie je wykonać nawet po ciężkim dniu.

Basenowe ćwiczenia na redukcję stresu – odkryjmy ich zbawienną moc

Nieważne, czy posiadamy basen zewnętrzny, czy też wewnętrzny, trening w obu przypadkach będzie przebiegał tak samo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pływanie we własnej niecce pozwala zredukować stres, napięcie nerwowe, jak również poprawić ogólne samopoczucie, ale nie tylko ono pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Choć jeśli o nie chodzi, to ważne jest, aby pływać spokojnie, koncentrując się na oddechu, a także rytmicznym ruchu w wodzie – pomoże to odciągnąć głowę od stresujących myśli.

Przechodząc zaś do ćwiczeń basenowych wpływających na redukcję odczuwanego stresu, to warto zdecydować się m.in. na aqua yogę. W odróżnieniu od tej wykonywanej standardowo na macie, ta stanowi wzmocniony trening, ponieważ w tym wypadku mamy jeszcze do czynienia z oporem wody. Celem tego typu zajęć jest rozciągnięcie, a także rozluźnienie mięśni, cały czas pamiętając o spokojnym oddechu.

Masaż wodny – idealna opcja na pełen relaks

Oprócz wyżej wymienionych propozycji ulgę napiętym mięśniom może przynieść także wodny masaż, a ten będzie możliwy, gdy posiadamy w basenie dysze masujące, znajdujące się zwykle w jego ścianach. Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale hydromasaż stanowi niezwykle skuteczną formę leczenia praktykowaną przy obciążeniach psychicznych – działa bowiem na różnego rodzaju zakończenia nerwowe w skórze, a także wpływa rozluźniająco na mięśnie, obniżając ich napięcie. Po takiej kąpieli poczujemy się więc w pełni zrelaksowani i wypoczęci.

Własna niecka basenowa to ogrom korzyści zdrowotnych – również tych dotyczących lepszego samopoczucia psychicznego. Gdy nasz poziom stresu gwałtownie podskoczy albo odczuwamy nieprzyjemne napięcie nerwowe, wtedy warto zdecydować się na skorzystanie z przydomowego basenu. Pływanie, trening aqua yogi bądź włączenie dysz masujących (jeśli takowe zostały zainstalowane w niecce) nie tylko rozluźnią mięśnie, ale także zredukują odczuwany stres. Życzymy miłej, relaksującej kąpieli we własnym basenie!