Posiadanie własnego basenu to luksus w każdym tego słowa znaczeniu. Jednak prestiż to nie wszystko – liczy się też odpowiednia dbałość o nieckę, aby nawet po kilku latach użytkowania nadal prezentowała się ona nienagannie. Jeden z kluczowych aspektów stanowi wymiana wody w basenie. Pojawiają się więc pytania: kiedy i jak często należy to robić bądź dlaczego czynność ta jest tak ważna? Odpowiemy na nie w poniższym poradniku – zapraszamy do lektury!

Kiedy konieczna jest wymiana wody basenowej?

Całkowitą wymianę wody w basenie przeprowadza się bardzo rzadko, jedynie wtedy, kiedy jej bieżąca pielęgnacja jest niewystarczająca lub kiedy wydarzyła się jakaś awaria. Jest ona konieczna w przypadku, gdy zauważysz, że woda ma zielono-żółtawy kolor lub stała się zabrudzona, ale również w momencie naprawy niecki czy też chcąc dobrze przygotować basen kąpielowy ogrodowy na okres zimowy.

Jakie działania trzeba podjąć, by ograniczyć zbyt częstą wymianę wody w basenie?

  1. Dozowanie świeżej wody basenowej

Prawidłowa dezynfekcja wody w basenie za pomocą chloru jest nieodzownym elementem dbania o nieckę. Niestety w procesie tym mogą powstać toksyczne związki chloru zwane chloraminami. Są one szkodliwe zarówno dla osprzętu basenowego, jak i dla skóry kąpiących się. Najłatwiej jest się ich pozbyć wymieniając lub rozcieńczając wodę w basenie. Jakie proporcje przy tym zachować? Jeśli pod lupę wziąć basen ogrodowy naziemny, to świeżą wodę trzeba dolewać w nim z reguły raz na tydzień (powinno to być ok. 3-5% w odniesieniu do całkowitej wielkości zbiornika).

A kiedy wymienić wodę w całej niecce? Jeśli stosujesz się do wszelkich istotnych wytycznych, to po roku użytkowania – w przypadku basenów zewnętrznych, zaś co 2-3 lata, gdy posiadasz basen wewnętrzny.

  1. Dezynfekcja wody basenowej

Wspominaliśmy już o niej w pierwszym punkcie, ale teraz wskażemy najważniejsze zalety właściwej dezynfekcji. Bez wątpienia odpowiednia dbałość o nieckę sprawia, że woda basenowa dłużej pozostaje czysta, a tym samym przestaje być konieczna jej zbyt częsta wymiana. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów zalicza się chlorowy (tabletka chloru umieszczana jest w specjalnym dozowniku). Inne stosowane sposoby to m.in. metoda tlenowa, elektroliza soli, ozonowanie lub uzdatnianie promieniowaniem UV.
basen z zadaszeniem

  1. Odpowiednia pielęgnacja niecki

O ile dezynfekcja wody basenowej odgrywa kluczową rolę, aby zachować jej czystość oraz zapobiec częstej wymianie na nową, o tyle nie można zapomnieć również o prawidłowej pielęgnacji zbiornika. Do tego celu znakomicie sprawdzi się podwodny odkurzacz basenowy, który stanowi gwarancję nieskazitelnej czystości ścian oraz dna niecki (dostępny jest on także w ofercie Fluidra pod marką Zodiac).

Opróżnianie wody w basenie na sezon zimowy

Jeśli wiesz, że Twój luksusowy basen nie będzie użytkowany w zimie, to należy częściowo spuścić z niego wodę (informacje o tym znajdziesz w naszym wcześniejszym poradniku). O czym trzeba pamiętać? Ważne jest, aby opróżnić cały układ filtracyjny z wody basenowej. W ten sposób unikniesz rozsadzenia rur pod wpływem mrozu. Kolejno niezbędne jest przykrycie niecki, np. plandeką, żeby prawidłowo zabezpieczyć ją przed wodą opadową (która podniesie wysokość tej znajdującej się w basenie) czy zabrudzeniami w postaci liści, gałęzi, owadów i innych. Gdy nadejdzie już wiosna, wtedy można zająć się wypełnianiem niecki nową wodą.

Wymiana wody w basenie na świeżą w wielu przypadkach jest jedynym słusznym rozwiązaniem, aby możliwa była kąpiel w bezpiecznych warunkach. Jednak jej częstotliwość można nieco ograniczyć, stosując wysokiej jakości chemię basenową, pielęgnując zbiornik, jak również dbając o higienę użytkowania basenu (np. stosowanie wszelkiego rodzaju prysznicy przed wejściem do wody). Czasem tak niewiele trzeba, żeby woda w niecce dłużej pozostała czysta. „Zanurkuj” w tym poradniku, by zyskać przydatną wiedzę, a także wracaj do niego, gdy tylko będziesz musiał sobie przypomnieć tych cennych wskazówek.