Za pasem sezon zimowy, a basen niegotowy? Poznaj nasze wskazówki!
W Polsce mamy już kalendarzową jesień, a to oznacza, że nie zostało dużo czasu do rozpoczęcia sezonu zimowego. W tych ostatnich miesiącach roku pogoda bywa niezwykle zmienna – często występują wichury, jak również opady deszczu, śniegu, a nawet gradu. Właściciele basenów ogrodowych muszą podjąć więc niezbędne działania, których celem będzie właściwe przygotowanie niecki na zimę. W poniższym poradniku podpowiemy, co należy zrobić.
Jak przygotować basen ogrodowy na jesień i zimę?
Utarło się przekonanie, że przygotowując basen ogrodowy na chłodniejsze miesiące w roku, trzeba pozbyć się z niego wody – nic bardziej mylnego! Właśnie niezbędne jest jej pozostawienie, aby podczas ujemnych temperatur na zewnątrz siła zamarzniętej wody przeciwdziałała sile zamarzniętej ziemi napierającej na ściany basenu. Jednak należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, takich jak:
- wyregulowanie poziomu pH wody, by znajdował się on w zakresie 7,2-7,6, co wpływa na efektywność działania środka do dezynfekcji wody. Niezwykle pomocne w uzyskaniu odpowiednich parametrów będą preparaty pielęgnacyjne AstralPool pH Plus bądź Minus (w zależności o tego, jakie pH ma woda w Twoim basenie);
- odpowiednia dezynfekcja – do jej najważniejszych celów zalicza się wyeliminowanie mikroorganizmów i zapobieganie zmętnieniu wody. Dzięki przeprowadzeniu gruntownej dezynfekcji w najbliższych miesiącach woda po zimie będzie zdatna do użytkowania, gdyż zahamowany zostaje porost glonów oraz rozwój drobnoustrojów. W tym wypadku warto zakupić niezwykle skuteczny preparat, taki jak AstralPool Multi Action Plus – chlor wolno rozpuszczający się lub specjalny preparat do zimowania;
- zmniejszenie poziomu wody w niecce, aby znajdował się on poniżej wlotu, dysz oraz lamp: system filtracyjny musi być wolny od wody. Podczas opadów deszczu czy też śniegu i tak poziom ten wzrośnie, dlatego już zawczasu warto zapobiec przepełnieniu basenu,
- zdecydowanie się na pływaki zimowe do basenu, których rolą jest ochrona jego ścian przed uszkodzeniem. Są one wykonywane z bardzo elastycznego tworzywa sztucznego. Jak działają tego rodzaju bojki? Zostają one ściśnięte przez lód, a więc przejmują wysokie ciśnienie skierowane na ściany basenu.
Nie od dziś wiadomo, że baseny przydomowe z przykryciem/zadaszeniem stanowią świetny wybór! Dlaczego? Plandeka, folia czy innego typu skuteczna propozycja ochronią nieckę przed przedostaniem się do niej zanieczyszczeń, co w rezultacie zmniejszy ilość prac porządkowych wykonywanych wiosną lub latem – nie będzie konieczne wyławianie z basenu liści, owadów itp. Przy wyborze przykrycia/zadaszenia basenowego trzeba jednak pamiętać o tym, że musi być ono solidne, aby zalegający na nim śnieg, jak również gałązki drzew po wichurze bądź znaczna ilość wody będąca wynikiem ulewy nie spowodowały jego uszkodzenia, gdyż przyniesie to odwrotny efekt do zamierzonego.
Twój basen przydomowy został dobrze zabezpieczony przed zimą, jeśli
Zadaszenie, jakie posiada (jeżeli jeszcze go nie ma, to należy to jak najszybciej zmienić) zostało wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów.
Informacji o tym, jak prawidłowo go zabezpieczyć szukałeś na naszej stronie.
Ma niespuszczoną wodę (trzeba jedynie zmniejszyć jej poziom).
Astralpool środki do dezynfekcji czy też wyregulowania poziomu pH wody są tymi, których użyłeś.
Chcąc przygotować przydomowy basen na sezon zimowy, należy mieć na uwadze wyżej omówione kwestie, dzięki którym powinien on przetrwać w nienaruszonym stanie do kolejnego sezonu letniego. Warto więc przede wszystkim zadbać o jego prawidłowe przykrycie, przeprowadzić dezynfekcję czy zdecydować się na pływaki zimowe. Masz jeszcze kilka tygodni, aby móc się tym zająć, dlatego jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego poradnika świetnie sobie poradzisz, a Twojemu basenowi nawet sroga zima nie będzie straszna!