Prywatny basen zewnętrzny to marzenie niejednej osoby. Niesie on ze sobą wiele korzyści, takich jak: wysoki komfort wypoczynku czy też możliwość popływania w dogodnym dla siebie momencie. Decydując się na przydomowy basen ogrodowy do ziemi (zewnętrzny), warto pomyśleć również o jego zadaszeniu. Dlaczego?

Korzyści zadaszonego basenu

Jedną z najważniejszych zalet zastosowania zadaszenia basenu zewnętrznego jest wzrost bezpieczeństwa – stanowi ochronną barierę, która zapobiega niespodziewanemu wtargnięciu do wody małych dzieci czy też zwierząt. Ponadto nieważne czy posiadają Państwo basen ogrodowy poliestrowy bądź basen do ogrodu wkopywany wykonany w innej technologii, odpowiednio wybrane zadaszenie ograniczy uciekanie temperatury z niego w nieco chłodniejsze dni.

Dodatkowo, dzięki wysokiej jakości zadaszeniu dużo łatwiejsze staje się utrzymanie basenu w czystości. Prywatne kąpieliska zewnętrzne narażone są na większą ilość zanieczyszczeń naturalnych np. spadające liście, wpadające do nich owady czy też inne tym podobne czynniki. Zastosowane zadaszenie sprawi, że woda nie będzie musiała być tak często oczyszczana, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Należy również podkreślić, że zadaszenia basenowe doskonale utrzymują temperaturę wewnątrz charakterystycznego „namiotu”, który tworzą: woda szybciej się nagrzewa, utrzymując ciepło nawet podczas wietrznych oraz zimnych dni czy też wieczorów. W ten sposób możliwe jest całoroczne korzystanie z basenu, z uwzględnieniem również miesięcy jesienno-zimowych.

Najpopularniejsze rodzaje zadaszeń basenowych

Wśród rodzajów zadaszeń ogrodowych wyróżniamy te o: niskiej, średniej, a także wysokiej linii. Pierwsze z nich dedykowane są nabywcom, którzy nie przepadają za wysokimi konstrukcjami ogrodowymi. Jest to jedna z najtańszych opcji zadaszenia, dzięki której możliwa jest równoczesna ochrona basenu bez większej ingerencji w panoramę ogrodu. Natomiast konstrukcje o średniej wysokości są perfekcyjnym rozwiązaniem do każdego typu kąpieliska, niezależnie od jego kształtu. Ostatnim rodzajem są te o wysokiej linii, cechujące się dużym komfortem oraz wygodą użytkowania. Ponadto mogą zdecydować się Państwo również na zadaszenie nietypowe, które wykonywane jest według indywidualnych potrzeb klienta oraz wymagań danego miejsca. Doskonale sprawdzi się ono w przypadku, kiedy posiadają Państwo basen częściowo wkopany, który ze względu na swoją specyfikę wystaje ponad ziemię. Zlecenie indywidualnego projektu zadaszenia ułatwi dopasowanie go do całościowej konstrukcji tego kąpieliska.

Warto dodać, że istnieją również czasowe (zdejmowane) zakrycia basenu zewnętrznego, takie jak m.in.: folia solarna, plandeka czy też rolety basenowe. Folia, która leży na tafli wody, zabezpiecza basen przed utratą ciepła. Może być zwijana ręcznie. Jeżeli chodzi o plandekę, to jest to typ przykrycia ogrodowego zarówno na lato, jak i zimę. Wykonana jest ona z siateczki z tworzywa sztucznego. Mocuje się ją zwykle do obrzeża basenowego, a składa/rozkłada ręcznie. Żaluzje basenowe stanowią niezwykle eleganckie rozwiązanie, które charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Co ciekawe, po zsuniętej rolecie bezpiecznie może przejść dziecko czy też zwierzę domowe.

Warto zastanowić się nad tym elementem już podczas zlecania profesjonalnej firmie wykonania projektu i montażu kąpieliska. Baseny na zamówienie stanowią doskonały wybór, dzięki któremu mogą Państwo urzeczywistnić swoją wymarzoną wizję. Posiadanie przykrycia lub zadaszenia pozwala cieszyć się swoim basenem znacznie dłużej niż tylko w standardowym sezonie basenowym. W naszym lokalnym klimacie wydaje się to być bardzo istotny argument.