Wielkimi krokami zbliża się upragniona wiosna – wkrótce znów w pełni będzie można cieszyć się słoneczną pogodą oraz wyższymi temperaturami panującymi na zewnątrz. Zanim to jednak nastąpi konieczne jest przeprowadzenie gruntownych, wiosennych porządków zarówno w swoim domu, jak i na terenie ogrodu. Marzec to również miesiąc, w którym właściciele basenów zewnętrznych powinni pomyśleć o ich czyszczeniu oraz odpowiednim przygotowaniu na zbliżający się sezon kąpielowy.

Etapy przygotowań basenu na okres wiosenny

Pojawia się pytanie – od czego zacząć porządki, aby jak najlepiej przygotować swój basen ogrodowy na wiosnę? Oczywiście nie będzie zaskoczeniem, że konieczne jest solidne oczyszczenie niecki basenowej, a także zakupienie wysokiej jakości chemii. Czas rozpocząć porządki! W pierwszym etapie spuszczamy całą wodę z basenu, gdyż zgodnie z zaleceniami technicznymi powinna ona pozostać w nim przez całą zimę (minimalizuje to ryzyko pęknięcia niecki pod zewnętrznym naciskiem poszerzającej się gleby). Jeżeli jednak woda została wcześniej spuszczona, to niezbędne jest dokładne sprawdzenie ogólnego stanu technicznego basenu. Warto również zaznaczyć, że podczas chłodniejszych miesięcy zalecane jest, aby basen był przykryty wysokiej jakości plandeką.

Czyszczenie basenu – najważniejszy punkt na liście wiosennych porządków

Po wypuszczeniu wody z basenu należy przede wszystkim skupić się na wyczyszczeniu jego ścian oraz dna z rozmaitych zanieczyszczeń – najlepiej zrobić to jak najszybciej! Do tego celu znakomicie sprawdzi się szczotka z miękkim włosiem oraz profesjonalny środek czyszczący. W przypadku, kiedy to nie spuściliśmy wody z basenu na zimę i nadal się ona w nim znajduje, to świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego odkurzacza basenowego, gwarantującego wysoką precyzję czyszczenia. Dopiero po jego użyciu można wypuścić wodę, a samą nieckę należy dobrze opłukać. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności, nasz basen kąpielowy jest już prawie przygotowany na zbliżające się miesiące, w których to będziemy z niego regularnie korzystać.

Profesjonalne urządzenia filtrujące

O nich również nie można zapominać! Po dokładnym wyczyszczeniu niecki basenowej w kolejnym etapie należy sprawdzić działanie pomp, a także filtrów. Dlaczego jest to tak ważne? Niestety, ale istnieje wysokie ryzyko, że w okresie nieużytkowania basenu pojawiły się w nim liczne drobnoustroje – dlatego konieczne jest jego dokładne wyczyszczenie, zdezynfekowanie posiadanego sprzętu (np. pomp), a nawet przeprowadzenie wiosennego przeglądu.

Co dalej?

Po dokładnym wyczyszczeniu niecki w końcu można nalać do basenu świeżej wody oraz zadbać o odpowiedni poziom jej pH – jednak należy pamiętać, aby wcześniej zakręcić wszystkie zawory instalacji basenowej. To najwyższy czas na zastosowanie specjalnych oraz skutecznych środków chemicznych! Szokowa dezynfekcja wody ma na celu jej stabilizację, należy odczekać od niej ok. 3-4 dni, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia skóry chlorem. Następnie uruchamiamy procesy filtracyjne.

Po takim wieloetapowym, gruntownym wyczyszczeniu nasz basen ogrodowy (do ziemi) jest w 100% gotowy na wiosnę. Na sam koniec należy pamiętać o jego odpowiednim przykryciu, co pozwoli utrzymać temperaturę wody w stałym poziomie, a w dodatku zabezpieczy przed przedostawaniem się do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz liści. Po wykonaniu wcześniejszych czynności pozostaje już tylko w pełni cieszyć się przydomowym basenem!