Nowy rok jest doskonałym czasem, żeby przygotować indywidualną listę z postanowieniami, na których zamierzamy skupić się w przyszłości. Często są one jednak zbyt ogólne, aby miały sens, np. postanowienie pt. „Chcę być wysportowany!” jest błędne, ponieważ nie określa konkretnego działania, które ma się do tego przyczynić. Trzeba dokładniej precyzować swoje cele, np. „W 2023 będę regularnie chodził na basen (min. 2 x w tyg.), co w efekcie sprawi, że będę bardziej wyćwiczony”. Przy układaniu postanowień nie można „lać wody”. Choć, gdy w nowym roku zamierzamy częściej korzystać z basenu, sformułowanie to nie będzie do końca trafne, gdyż woda podczas intensywnego pływania na pewno wyleje się poza nieckę.

Postanowienia dla osób posiadających basen

Często po wybudowaniu lub postawieniu basenu na terenie swojej posiadłości nie wykorzystujemy w pełni jego możliwości. Postanowieniem noworocznym może być więc regularniejsze pływanie. Ma ono dobry wpływ na sylwetkę, ponieważ świetnie ją kształtuje, a ponadto zwiększa elastyczność mięśni (ćwiczymy m.in. mięśnie brzucha, ramion, grzbietu czy nóg). W dodatku pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krążeniowy, odciąża stawy oraz kręgosłup, a także minimalizuje stres. Basen przydomowy całoroczny ułatwi skuteczne realizowanie postanowień noworocznych, gdyż nie musimy nawet opuszczać terenu swojej działki, by móc regularnie pływać.

Tworząc cele na przyszły rok, można również skupić się na kwestiach związanych z samym zadbaniem o nieckę, np. „W 2023 roku będę mniej czasu i uwagi poświęcał na dbanie o basen, dlatego kupię automatyczny odkurzacz basenowy, który zrobi to za mnie oraz zautomatyzuje pomiary, stosując Fluidra Blue Connect”.

Odważni mogą podjąć się próby morsowania w basenie. Jest to bardzo ciekawe wyzwanie, które warto wykonać już na samym początku nowego roku, gdy temperatury na zewnątrz wynoszą zaledwie kilka stopni na plusie lub spadną poniżej 0. Jakie są jego zalety? Morsowanie poprawia nastrój, ukrwienie narządów i tkanek, a także wygląd skóry (wygładza ją oraz ujędrnia).
basen publiczny

Postanowienia dla osób nieposiadających basenu

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z naszych czytelników posiada basen. Dlatego podamy także przykłady postanowień noworocznych, które świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy mieszkamy w miejscu, w którym znajduje się kąpielisko. Do naszych propozycji należy:

  1. Regularne uczęszczanie na publiczny basen kąpielowy min. 2-3 razy w tygodniu. Można zaangażować w to całą rodzinę lub zmotywować przyjaciela/przyjaciółkę – w towarzystwie zawsze raźniej!
  2. Nauka pływania – nowy rok to świetny moment do rozpoczęcia profesjonalnego kursu pływania. Można go zacząć w styczniu lub lutym, aby na sezon wakacyjny, w którym jeździmy nad morze czy jezioro, umieć już dobrze pływać.
  3. Poprawienie swoich umiejętności pływackich – zawsze można robić coś lepiej, a pływanie jest sportem, w którym technika odgrywa ogromne znaczenie, dlatego warto ją szlifować. Aby zrealizować ten cel, dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na prywatne lekcje z instruktorem, który wytłumaczy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, co poprawić itp.
  4. Regularne uczęszczanie na zajęcia z aqua aerobicu (min. raz w tygodniu) – to atrakcyjna forma aktywności dedykowana szczególnie osobom po urazach, ze zwyrodnieniami stawów oraz z nadwagą.

Nowy rok to nowe wyzwania! Często w tym okresie mamy głowę pełną pomysłów. Jednak „nie płyńmy” w naszych postanowieniach, tworząc długą listę z kilkunastoma celami, które będą trudne do wykonania. Lepiej ustalić sobie mniej założeń, by móc skupić się na każdym z nich i w 100% je zrealizować.

Życzymy szczęśliwego Nowego Roku i dużej wytrwałości w realizacji postanowień!