Decydując się na budowę basenu zewnętrznego w Polsce, należy wziąć pod uwagę to, że w naszym położeniu geograficznym deszcze są częstym zjawiskiem. Może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ mają one na wodę basenową. Dlatego powstał ten wpis, aby zwiększyć świadomość osób, które posiadają już basen zewnętrzny na terenie swojego ogrodu, a także dla tych zastanawiających się nad jego budową.

Odczyn pH deszczu a wody basenowej

PH to miara stopnia kwasowości roztworów wodnych, którą przedstawia się w 14-punktowej skali. Warto wiedzieć, że to wynoszące od 0 do 7 określane jest jako kwaśne, 7 to odczyn nazywany neutralnym, zaś od 7 do 14 to pH zasadowe. W przypadku wody basenowej idealny odczyn to ten mieszczący się w przedziale 7-7,6. Jest on istotny zarówno z powodu poprawnego działania dezynfektanta, jak i komfortu użytkowników oraz trwałości sprzętu basenowego. Na pH wody basenowej wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich są opady deszczu. PH standardowej deszczówki wynosi ok. 6, choć oczywiście zdarzają się tzw. kwaśne deszcze, których odczyn jest jeszcze niższy. W momencie gdy do wody basenowej w dużej ilości dostaną się opady, zaburzona zostaje równowaga, jeśli chodzi o skalę zasadowości oraz kwasowości roztworu wodnego. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt spłukiwania z plaży basenowej i okolic różnych substancji, a także kierowania ich do niecki basenu.

Z błękitu na zieleń…

Wydawać by się mogło, że zmiana (zaburzenie) pH wody w basenie to jedyny skutek opadów przy niezakrytej niecce, ale to nieprawda. Razem z deszczem do wody mogą dostać się różne substancje będące pożywką dla rozwoju glonów lub po prostu takie, które spowodują jej zmętnienie. W efekcie staje się ona zielona. Doprowadzenie jej do stanu odpowiedniego do kąpieli będzie wymagało pracy oraz szeregu procesów chemicznych, jak również często parokrotnego czyszczenia niecki przy użyciu odkurzacza basenowego.
basen z zadaszeniem

W jaki sposób zabezpieczyć wodę w basenie przed deszczem?

Oczywiście najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na basen przydomowy kryty. Dzięki całkowitemu zadaszeniu niecki problem przedostawania się do niej wody deszczowej zostaje w 100% rozwiązany. Jeżeli taka opcja nie jest możliwa, można zdecydować się na przykrycie basenu, np. przy użyciu zwijarki automatycznej, która po przekręceniu kluczyka sterującego rozwija/nawija się na wał napędzany silnikiem elektrycznym.

Stosowanie folii bąbelkowej nie będzie w tym przypadku skutecznym rozwiązaniem.

Basen do ogrodu wkopywany jest niestety narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym zbyt dużego nasłonecznienia, a także deszczu. W przypadku drugiego z wymienionych zjawisk połączenie się wody deszczowej z basenową może mieć wpływ na to, że w efekcie zmieni ona swój odczyn pH z lekko zasadowego lub neutralnego na kwaśny i zrobi się zielona. Dlatego też mamy nadzieję, że w tym poradniku zrozumiale omówiliśmy, jak temu zapobiec, a także co należy zrobić, gdy deszczówka trafi już do naszej niecki.